Zadanie 1.
Za 3/4 kg białego sera zapłacono 4,80 zł. Ile kosztuje 1/4 kg tego sera? A jaka jest cena 1 kg?

zadanie 2.
Jaka to liczba jeżeli wiadomo, że:
a) 1/5 tej liczby to 12 b) 2/5 tej liczby to 12
c) 3/5 tej liczby to 12 d) 4/5 tej liczby to 12

zadanie 3.
Jaka to liczba jeśli wiadomo, że:
a) 2/3 tej liczby to 8 b) 3/5 tej liczby to 24
c) 3/13 tej liczby to 15 d) 7/8 tej liczby to 56

zadanie 4.
Jaka to liczba jeżeli wiadomo, że:
a) 1⅔ tej liczby to 25 b) 4³/₇ tej liczby to 93
c) 3³/₅ tej liczby to 360 d) 4³/₈ tej liczby to 140


kilka wyjaśnień:
4/5 <-> to ułamki a te kreski oznaczają kreskę ułamkową!
4³/₈ <-> to cztery całe i trzy siódme! xd

proszę pomóżcie potrzebuję to jeszcze na dzisiaj ! ;-(

2

Odpowiedzi

2010-03-30T16:34:19+02:00
1. 3/4---4,80zł
1/4-x
1 kg-x
4,80/3=1,60
4,80+1,60=6,40
Odp.1/4 kosztuje 1,60, a 1 kg kosztuje 6,40.
2 4 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-30T16:56:43+02:00
Zad1
3/4=75% - 4,80
100% - x
x=4,80*100/75=6,4 cena 1kg sera

100%(1kg) - 6,4
25%(1/4kg) - x
x=25*6,4/100=1,60 -cena 1/4kg sera

zad2
a)1/5(20%) =12
100% = x
x=12*100/20=60
b)2/5(40%) = 12
100% = x
x=12*100/40=30
c)3/5(60%) = 12
100% = x
x=12*100/60=20
d)4/5(80%)=12
100%=x
x=12*100/80=15

zad3
a) 2/3 = 8
3/3 =x
x=8*3/3 : 2/3= 24/3 : 2/3=24/3*3/2=12
b)3/5(60%)=24
100%=x
x=24*100/60=40
c)3/13=15
13/13=x
x=13/13*15 :3/13=195/13: 3/13=195/13*13/3=65
d)7/8(87,5%)=56
100%=x
x=56*100/87,5=64

zad4
a)1i2/3=5/3=25
3/3=x
x=25*3/3:5/3=75/3:5/3=75/3*3/5=15
b)4i3/7=31/7=93
7/7=x
x=93*7/7 :31/7=651/7 : 31/7= 651/7 * 7/31=21
d)4i3/8= 35/8=140
8/8= x
x= 140*8/8 : 35/8=1120/8 :35/8=1120/8 * 8/35=32

c)3i3/5=18/5=360
5/5=x
x=360*5/5 : 18/5= 1800/5 : 18/5= 1800/5 * 5/18=100
2 5 2