Zad 1) W graniastosłupie prawidłowym czworokątnym krawędź podstawy ma 8 cm. Przekątna tej bryły jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem 60 stopni. Oblicz ile centymetrów kwadratowych kartonu należy zużyc na wykonanie modelu graniastosłupa,doliczając na zakładki 5% powierzchni całkowitej bryły.

Zad 2)Na łące wykopano rów melioracyjny długosci 400m.Jego poprzeczny przekrój jest trapezem równoramiennym o podstawach 5,1 m i 2,6 m oraz kącie nachylenia do dłuższej podstawy 45 stopni . Jeden metr sześcienny ziemi waży około 900 kg . Ile kursów zrobiła wywrotka o ładowności 8 ton, wywożąca tę ziemie

Zad 3)Ogrodnik postawił 5 tuneli foliowych o długosci 10m każdy . Przekrój poprzeczny tunelu jest trapezem równoramiennym o podstawach 3m i 1,6m oraz wysokości 2,4m.Ile metrów sześciennych powietrza zmieści sie w 10 takich tunelach

zad 4) W pewnym teleturnieju wygrywający otrzymuje sztabkę złota o długosci 10cm.Przekroj poprzeczny tej sztabki jest trapezem równoramiennym o podstawacg 5,6cm i 2,8cm oraz wysokosci 2,5cm. ile gramów złota otrzymuje zwycięsca,jezeli gęstosc złota wynosi 19,28 g/cm ³


Wiem że trudne :( ale błagam niech mi to ktos to zrobi :) daje naj :)

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-03-30T16:43:49+02:00
Zad1.

P = Pc + Pc * 5%
Pc = 2Pp + 4Pb

Pc - Pole całkowite
Pp - Pole podstawy
Pb - Pole BOKU

Pp = 8 * 8 = 64 cm²

Pb = a * H
H = c√3
c = a√2

c = 8√2 cm
H = 8√2 * √3 = 8√6 cm
Pb = 8 * 8√6 = 64√6 cm²

Pc = 2 * 64 + 4 * 64√6 = 128 + 256√6 ≈ 128 + 628 = 756 cm²

P = 756 + 756 * 5% = 756 + 37,8 = 793,8 cm²

zad2.

(a - b)/2 = (5,1 - 2,6)/2 = 2,5/2 = 1,25 m
h - wysokość rowu
h/1,25 = tg45 stopni
h = 1,25 razy tg45stopni = 1,25 razy 1 = 1,25 m
P - pole przekroju rowu = (a + b)h/2 = (5,1 + 2,6)1,25/2 =
= 7,7 razy 1,25/2 = 9,625/2 = 4,8125 m²
V - objętość ziemi wybranej z rowu = Pl = 4,8125 razy 400 = 1925 m³
l - długość rowu = 400 m
m - masa ziemi = 1925 razy 900 = 1732500 kg
8 ton = 8000 kg
1732500/8000 = 216,56 = 217 kursów
zad3.

http://zadane.pl/zadanie/546044

link do zadania;)

zad4.
V=[(2,8+5,6)*2,5]:2*10
V=105 [cm³]

19,28g/cm³*105cm³=2024,4g
1 5 1
2010-03-30T16:47:38+02:00
Pp=8²
Pp=64cm²
d-przekątna podstawy
d=a√2
d=8√2cm

zad.1
H-wysokość
a=8cm
α=60⁰
tg60⁰=H/d
H=tg60⁰ *d
H=√3*8√2
H=8√6cm
Pc=2Pp+Pb
Pb=4aH
Pb=4*8*8√6
Pb=256√6 cm²
Pc=2*64cm²+256√6 cm²
Pc=128+256√6 cm²
zakładki+5%
105%z 128+256√6=1,05*(128+256√6)=134,4+268,8√6≈792,82cm²

zad.2
h-wysokość trapezu,
Pt-pole trapezu
2x-o tyle jest dłuższa jedna podstawa trapezu od drugiej
x=(5,1-2.6)/2
x=2,5/2
x=1,25
h/1,25=tg45°
h/1,25=1
h=1,25
V=Ptrp*400
Pt=(5,1+2,6)*1,25/2
Pt=7,7*1,25/2
Pt=4,8125
V=4,8125*400
V=1925m³
1925m³ ziemi waży 1925*900kg=1732500kg=1732,5t
Ponieważ
1732,5:8=216,5625
to wywrotka o ładowności 8 ton musi przejechać 217 razy( w przyblizeniu)

zad.3
Dane:
x = 5 tuneli foliowych
l = 10 m - długość tunelu
a = 3 m - podstawa dolna tunelu
b = 1,6 m - podstawa górna trapezu
h= 2,4 m - wysokość tunelu ( trapezu)
szukane:
V = ? - obetość tunelu = objetość graniastosłupa o podstawie trapezu równoramiennego
-Obliczam pole powierzchni trapezu
P = 1/2*(a + b) *h
P = 1/2*(3m + 1,6 m)*2,4 m
P = 1/2*4,6*2,4 m²
P = 5,52 m²
- Obliczam objetość V 1 tunelu
V = Pp * l
V = 5,52 m² *10m
V = 55,2 m³
-Obliczam ilość powietrza w 10 tunelach
V10 = 10*55,2 m³
V = 552 m³
Odp. W 10 takich tunelach zmieści się 552 m³ powietrza

Wiem tyko te trzy zadania 4 nie umiem zrobic:( Mam nadzieje, ze chociaz pomogłam:)
1 5 1