1. Do stołówki kupiono 80 opakowań makaronu po 5,50zł za opakowanie i o 15 mniej opakowań ryżu po 4,20zł za opakowanie. Na zakupy hurtownia udzieliła 5% rabatu. Ile zapłacono za zakupy?

2. Podłoga w hali magazynowej ma kształt prostokąta o bokach 75m i 50m. Zaplanowano dwukrotne pomalowanie podłogi farbą. Jeden litr farby wystarcza na pomalowanie 10m² podłogi. Farbę można kupić w 7,5l opakowaniach, a jedno takie opakowanie kosztuje 46,80zł. Ile będzie kosztowała farba potrzebna do pomalowania tej podłogi.

Napiszcie dokładne obliczenia. Błagam mam to na jutro.

2

Odpowiedzi

2010-03-30T18:25:23+02:00
1. 80*5,50=440zł
80-15=65
65*4,20=273zł

440+273=713

713-5%=X
713 * 95/100=677,35 zł

odp. Za zaku[py zapłacono 677,35 zł

2. 75*50=3750m2

3750/10=375l - tyle potrzeba by pomalować podłoge

375/7,5=50 - tyle jest potrzebnych opakować

50*46,80=2340

odp. farba bedzie kosztowac 2340 zł
2 1 2
Najlepsza Odpowiedź!
2010-03-30T18:25:44+02:00
1.
80*5.50=440 zł-tyle zapłacono za opakowania
80-15=65-tyle kupiono opakowań ryżu
65*4.20=273zł-tyle zapłacono za opakowania ryżu
440+273=713zł-tyle razem zapłacono za makaron i ryż
713*5/100=35,65-tyle było zniźki
713-35,65zł=677,35-tyle zapłacono po rabacie

2.P=a*b
P=75*50=3750-pole tej powierzchni
3750:10=375-ilość litrów do kupienia
375:7,5=50-ilość opakowań do kupienia
50*46,80=2340zł-tyle będzie kosztować pomalowanie powierzchni 1 raz
2340+2340=4680zł-tyle będzie kosztować pomalowanie powierzchni 2 razy
7 5 7