1.żeliwo w wyniku stygniecia zmniejsza swoje wymiary o 10 % . jaka dlugosc powinna miec forma odlewnicza jezeli gotowy element musi miec dlugosc 2.5m ?
2.wlasciciel kiosku warzywnego zakupil bezposrednio u producenta 30 kg truskawk ale 10% tych truskawek uleglo zepsuciu . truskawki sprzedawal z 25 % zyskiem ( w stosunku do ceny zakupu 1kg ) i otrzymal za nie 135zł . ile zlotych placil producentowi za 1 kg truskawek ?
3.ogrod zajmuje 57% dzialki pana kowalskiego , natomiast na 2/3 ogrodu pan kowalski uprawia pomidory . na ilu metrach kwadratowych rosna pomidory jesli dzialka ma 300 m2 ?
4. pan malinowski otrzymal w grudniu 1032 zl premi . 75% tej kwoty zlozyl na ksiazeczce oszczednosciowej , za 1/24 kupil koszule , a za 8 1/3 % kwoty kupil bluzke zonie . ile pieniedzy mu zostalo ?
5. w klasie VIIIa pewnego dnia 7 uczniow rozwiazalo poprawnie zadanie domowe z matematyki , 50 % uczniow rozwiazalo je z bledami rachunkowymi , 25 % uczniow tej klasy wcale nie odrobilo zadania . ilu uczniow jest w tej klasie ?

1

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-03-31T16:28:49+02:00
Zadanie 1 . 2,5 m - 100 %
x - 10%
x=0,25
2,5m + 0,25 m = 2,75m
Odp : forma odlewnicza powinna mieć 2,75 m długości

zadanie 2.
30 kg - 100%
x - 10 %
x=3
30-3= 27 tyle sprzedawał
27kg - 135 zł
1 - x
x= 5 zł - zarobił

5 zł - 100 %
x - 25%
x= 1,25
5-1,25 = 3,75 - cena u producenta
Dodatkowo 3,75 * 30 kg = 112,5 zł - cena za 30 kg
Odp.: Za 1 kg truskawek sprzedawca musi zapłacić producentowi 3,75 zł.

zadanie 5 .
Dane : 7 uczniow rozwiazalo poprawnie zadanie domowe z matematyki - 25% ,
50 % uczniow rozwiazalo je z bledami rachunkowymi 14 osób ,
25 % uczniow tej klasy wcale nie odrobilo zadania 7 osób

7+7+14=28 uczniów