×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

1.WYJASNIJ DLACZEGO ZYCIE W SPARCIE ZORGANIZOWANO NA WZÓR WOJSKOWY.

2.Porównaj ustrój spartańskiej polis z demokracją ateńską.
1

Odpowiedzi

2009-11-01T16:51:13+00:00
1.Wychowanie spartańskie – system wychowawczy, obowiązujący w Sparcie wg tradycji, od czasów Likurga. Podlegały mu formalnie przede wszystkim dzieci płci męskiej w wieku od 7 do 20 lat, czyli w okresie agoge. Ponieważ w Sparcie praktycznie nie było czegoś, co dziś nazwalibyśmy życiem prywatnym, wychowanie spartańskie trwało przez całe życie. Kolejne jego etapy, jedynie przygotowywały do pełnienia nowych funkcji w państwie i zawsze był ktoś stojący wyżej, kto obserwował, kontrolował lub nakazywał. Przepisy państwowe oraz obyczaje regulowały każdy szczegół życia i za każde odstępstwo wymierzały surowe kary. Mówiąc o wychowaniu spartańskim, zwykle pomija się ten jego aspekt, mając jedynie na myśli olbrzymi patriotyzm i poświęcenie dla własnego państwa, współobywateli oraz skuteczność i bohaterstwo w boju.


2.Attyka[Ateny]:
System rządzenia oparty na Demos Kratos[władza ludu] wypracowany przez Drakona,Solona,Klejsenesa,Peryklesa.Decydujący głos należał do Zgromadzenia Ludowego[wszyscy pełnoprawni mężczyźni]które zbierało się na agorze gdzie przemawiał demagog i podejmowano decyzje poprzez głosowanie.W Atenach funkcjonował również sąd skorupkowy.

Lakonia[Sparta]
Cywilizacja powstała w efekcie podboju przez Spartan miejscowej ludności,charakteryzująca się surowymi zasadami[tzw.wychowanie spartańskie] i militarnym wychowaniem.Spartą rządziło zawsze 2 króli wybieranych spośród samych Spartan,nigdy nie dochodziło do mieszania się Spartan z podbitą ludnością
19 2 19
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci