przystosowanie do zdobywania pokarmów różnych zwierząt czyli z każdej gromady po jednym przykładzie (ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby) i na podstawie tego przykładu musi być napisane to przystosowanie
np. u ryb- rekin i jakie on ma przystosowanie do zdobywania pokarmu

1

Odpowiedzi

2010-03-31T10:19:53+02:00
Ssaki- nietoperz- skrzydła- umożliwiające łapanie owadów w powietrzu, echolokacja- pozwala na poruszanie się w ciemnościach i zlokalizowanie owada , słuch- umożliwia lokalizację ofiary.
Ptaki- sowa- pazury- chytanie ofiary, np. myszy, ostry dziób- rozrywanie pokarmu, głowa obracajaca się prawie o 360 stponi- zlokalizowanie ofiary w ruchu, szlary- umożliwiają nasłuchiwanie i określenie, gdzie jest ofiara.
Ryby- szczupak- opływowy kształt ciała- umożliwia szybkie poruszanie się w wodzie, płetwy przesunięte do tyły- stawiaja mniejszy opór w czasie zaatakowania ofiary, kamuflaż- barwy zielone, brązowawe umożliwiają przyczajenie się i niespodziewany atak na ofiarę, wzrok i linia boczna- zlokalizowanie ofiary.
Gady- żmija- jad- powoduje natychmiastową śmierć ofiary, budowa gardła- polykanie w całości pokarmu, kly jadowe- umożliwiają szybkie zaaplikowanie jadu ofierze, przytrzymują ją na miejscu.
Płazy- żaba- długi język- łapanie ofiary, kamuflaż- ukrycie się, wzrok- dostrzeżenie pokarmu.
5 3 5