Zadanie 1

Zdrowy człowiek oddycha przeciętnie 16 razy na minutę. Ile waży powietrze przechodzące przez płuca w ciągu 1 godziny, jeśli za każdym razem wdycha się 0,5 litra powietrza, a 1 litr powietrza waży 0,129 dag?
Zadanie 2

Z miejscowości A i B odległych o 360 km wyjeżdżają naprzeciwko siebie dwa pociągi. Pierwszy przejechał 0,32 odległości między tymi miastami, drugi 0,45 tej odległości. Ile km przebył każdy z nich i jaka jest odległość między nimi?
Zadanie 3

Joanna kupiła 60 dag wędliny. Ten gatunek wędliny zawiera: 0,37 tłuszczu, 0,25 białka, 0,26 wody oraz 0,12 soli mineralnych. Oblicz, ile gramów każdego z tych składników zawiera kupiona wędlina?

Dzień 2:
Zadanie1:

Na planie w skali 1:10000 prostokątna działka ma wymiary 2,4 cm x1,5 cm. Oblicz obwód tej działki w rzeczywistości. Ile siatki potrzeba na jej ogrodzenie skoro brama ma 3 m szerokości?
Zadanie 2:

Z dwóch miejscowości odległych o 70,5 km wyjechali jednocześnie naprzeciw siebie dwaj rowerzyści. Jeden w ciągu 0,4 godziny przjeżdżał 8,2 km, a drugi w ciągu 0,6 godziny 15,9 km. Po upływie jakiego czasu rowerzyści spotkają się? Z jaką prędkością poruszali się rowerzyści?
Zadanie 3:

Kotłownia od początku października do końca kwietnia zużywa przeciętnie 50 t węgla miesiecznie, a przez pozostałe miesiące po 9,5 t.Ile kursów musi wykonać samochód ciężarowy o ładowności 3,5 t, aby przywieźć do kotłowni całoroczny zapas węgla?

Dzień 3
Zadanie1:

Na przyjęcie urodzinowe, Marka mama przyrządziła deser z 0,75 kg lodów, 0,2 kg bitej śmietany, 25 dag owoców i 50 g bakalii. Całość podzieliła na 5 jednakowych porcji. Ile ważyła jedna porcja? Wynik podaj w gramach.

Zadanie2:

Kasia i jej dwie koleżanki postanowiły zobaczyć w kinie film.
a) W repertuarze kina "Krewetka" sprawdziły, że seans rozpoczyna się o 16:30, a film trwa 115 minut. O której godzinie skończy sie seans?
b) Bilet do kina kosztuje 17 zł, a bilet autobusowy w jedna stronę 1,80 zł. Oblicz, ile razem zapłacą dziewczynki za bilety do kina i przejazd w obie strony?

Zadanie 3:
Na wycieczce dzieci miały do pokonania trasę 7,2 km. W ciągu 10 min dzieci mogą przejść 600 m . Oblicz, jak długo będą szły , jeśli cały czas będą sie poruszały w takim samym tempie.




Zadanie 1:

Mamy 3 kg towaru. Oblicz, ile można zrobić paczek o wadze 400 g każda?

Zadanie 2:

Obwód koła jest równy 39 cm. Ile razy obróci się koło na trasie długości 390 m?

Zadanie 3:

W trapezie dolna podstawa jest równa 12 cm. Długość wysokości trapezu jest rowna połowie długości podstawy, a długość górnej podstawyu jest o 3 cm większa niz długość wysokości. Oblicz pole tego trapezu.

Zadanie 4:

Za o,5 kg ciasta płacimy 6,2 zł. Ile kg ciasta mozemy kupić za 18,60 zł?

Zadanie 5:

Pudełko ryżu zawiera 4 torebki po 100 g każda. Ile takich pudełek należy kupić, jeśli potrzebujemy 6 kg ryżu?

Zadanie1:

Dwie siostry postanowiły posprzątać dwa pokoje babci. Starsza posprzątała pokój w ciagu 0,8 godziny, a młodsza sprzatała drugi pokój o jedną trzecią godziny dłużej. Ile czasu zajęło sprzątanie pokoju młodszej siostrze?

Zadanie2:

Dwie i pół szklanki zawiera 400 g maki. Ile gramów mąki zmieści się w 0,25 i 0,45 objetości szklanki?

Zadanie3:

Czy 100 litrów wody zmieści się w akwarium o wymiarach 35 cm, 5 dm i 0,4 m? Odpowiedź uzasadnij.
Na dzisiaj potrzebuje!!!!!!!

2

Odpowiedzi

2010-03-31T20:51:01+02:00
Zadanie 1
16*60=960

0,129*960=123,84dag


zadanie 3
Joanna kupiła 60 dag wędliny. Ten gatunek wędliny zawiera: 0,37 tłuszczu, 0,25 białka, 0,26 wody oraz 0,12 soli mineralnych. Oblicz, ile gramów każdego z tych składników zawiera kupiona wędlina?

tłuszcz-60*0,37=22.2
Białko- 60*0,25=15
Woda-60*0,26=15,6
Sól- 60*0,12=7,2



Zadanie 3:

W trapezie dolna podstawa jest równa 12 cm. Długość wysokości trapezu jest rowna połowie długości podstawy, a długość górnej podstawyu jest o 3 cm większa niz długość wysokości. Oblicz pole tego trapezu.
a=12
h=12/2=6
b=6+3=9

P= ½*(a+b)*h
P=½*(12+9)*6
P=63cm²

Zadanie1:

Na przyjęcie urodzinowe, Marka mama przyrządziła deser z 0,75 kg lodów, 0,2 kg bitej śmietany, 25 dag owoców i 50 g bakalii. Całość podzieliła na 5 jednakowych porcji. Ile ważyła jedna porcja? Wynik podaj w gramach.

lody-0,75kg=75 dag
Śmietana-0,2kg=20dag
owoce=25dag
bakalie- 50g=50dag

75dag+20dag+25dag+50dag=170dag

170dag/5=34


Zadanie2:

Kasia i jej dwie koleżanki postanowiły zobaczyć w kinie film.
a) W repertuarze kina "Krewetka" sprawdziły, że seans rozpoczyna się o 16:30, a film trwa 115 minut. O której godzinie skończy sie seans?
b) Bilet do kina kosztuje 17 zł, a bilet autobusowy w jedna stronę 1,80 zł. Oblicz, ile razem zapłacą dziewczynki za bilety do kina i przejazd w obie strony?

a)16:30+1:55=17:85=18:25
b)17*3=51
1,80*6=10,80
51+10,80=61,80zł





Zadanie 4:

Za o,5 kg ciasta płacimy 6,2 zł. Ile kg ciasta mozemy kupić za 18,60 zł

0,5kg-6,20zł
xkg-18,60zł

0,5*18,60=6,20*x
9,30=6,20*x
x=9,30/6,20
x=1,5kg
2010-03-31T21:11:05+02:00
Zadanie 1 .
16 × 0,5 l . = 8 l .
1 godz. = 60 min .
8 l × 60 min = 480 l .
480 l × 0,129 dag . = 61,92 dag

zadanie 2 .
360 km × 0,32 = 115,2 km - 1 pociąg
360 km × 0,45 = 162 km - 2 pociąg
162 km - 115,2 km = 46,8 km - różnica między nimi .

zadanie 3 .
( nie bardzo wiem czy o to chodzi . )
1 dekagram = 10 gramów
0,37 dag tłuszczu = 3,7 g tłuszczu
0,25 dag białka = 2,5 g białka
0,26 dag wody = 2,6 g wody
0,12 dag soli min = 1,2 g soli min .

dzień 2

zadanie 1 .
2,4 cm × 10000 = 24000 cm = 240 m
1,5 cm × 10000 = 15000 cm = 150 m
obw = 2 × a + 2 × b
obw = 2 × 240 m + 2 × 150 m = 480 m + 300 m = 780 m
780 m - 3 m = 777 m
odp . : trzeba kupić 777 m siatki

zadanie 2 .
( nie wiem )

zadanie 3 .
od października do kwietnia jest 6 miesięcy .
12 mies - 6 = 6 mies
6 × 9,5 t = 57 t
6 × 50 t = 300 t
300 t + 57 t = 357 t
357 t : 3,5 t = 102
odp . : samochód musi przyjechać 102 razy .

dzień 3

zadanie 1 .
0,75 kg : 5 = 0,15 kg = 15 dag
0,2 kg : 5 = 0,04 kg = 4 dag
25 dag : 5 = 5 dag
50 g : 5 = 10 g = 1 dag
15 dag + 4dag + 5 dag + 1 dag = 20 dag
odp . : jedna porcja ważyła 20 dag .

zadanie 2 .
a. 115 min = 1 godz 55 min
16 godz 30 min + 1 godz 55 min = 18 godz 25 min
odp . : film skończy się o 18:25
b. 2 × 17 zł + 4 × 1,80 zł = 34 zł + 7,2 zł = 41,2 zł
odp . : zapłacą 41,2 zł

zadanie 3 .
7,2 km = 7200 m
7200 m : 600 m = 12
12 × 10 min = 120 min = 2 godz
odp . : będą szli 2 godz .

dzień 4 .

zadanie 1 .
3 kg = 3000 g
3000 g : 400 g = 7,5
odp . : można zrobić 7 paczek

zadanie 2 .
390 m = 39000 cm
39000 cm : 39 cm = 1000
odp . : obróci się 1000 razy

zadanie 3 .
a = 12 cm
h = 12 cm : 2 = 6 cm
b = 6 cm + 3 cm = 9 cm
P = ( a + b ) × h : 2
P = ( 12 cm + 9 cm ) × 6 cm : 2
P = 21 cm × 6 cm : 2
P = 126 cm : 2
P = 63 cm ²

zadanie 4 .
18,60 zł : 6,2 zł = 3
3 × 0,5 kg = 1,5 kg
odp . : możemy kupić 1,5 kg ciasta .

zadanie 5 .
6 kg = 6000 g
4 × 100 g = 400 g
6000 g : 400 g = 15
odp . : trzeba kupić 15 pudełek

dzień 5 .

zadanie 1 i 2 ( nie umiem )

zadanie 3 .
35 cm
5 dm = 50 cm
0,4 m = 40 cm
V = 35 cm × 50 cm × 40 cm
V = 1750 cm × 40 cm
V = 70000 cm ³= 70 l
100 l - 70 l = 30 l
odp . : nie zmieści się .