Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-01T19:00:35+02:00
Związek zawodowy Solidarność powstał w 1980-1981r.i odegrał bardzo wazną rolę w historii Polski.
Dzięki niemu i jej działaczom takich jak:Lech Wałęsa,Walentynowicz,Bujak,Michnik,Kuroń,Mazowiecki, zmieniły się losy Polski,europy i całego świata.
Na przełomie lat 80 i 90,dzięki zainicjonowanym strajkom i akcjom prostestacyjnym Solidarności doszło do rozmów rządu polskiego z podziemna opozycją.
Głównym punktem tych rozmów było historyczne spotkanie,zwane popularnie "okrągłym stołem."Solidarność wywalczyła 21 postulatów, a takze zalegalizowania niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych.Głównym członem tych związków była właśnie Solidarność.
W czasie dalszych spotkań i rozmów partia PZPR oraz rząd zgodziły sie na piersze, wolne wybory w Polsce.
Społeczeństwo polskie w druzgocący sposób poparło Solidarnośc.Solidarnośc wygrała wybory i pierwszym premierem w postkomunistycznej Polsce został Tadeusz Mazowiecki.Następnie doszło do wyborów prezydenckich.Prezydentem została legenda Solidarności,Lech Wałęsa.
Dzięki Solidarności i zapoczątkowanym przez nią demokratycznym przemianom,inne państwa z bloku wschodniego , biorąc przykład z Polski,skorzystały z powiewu wolności i obaliły reżimy komunistyczne w swoich krajach.
Podsumowując,powinniśmy dziękować,za otrzymanie takiej szansy , jak zwiazek zawodowy Solidarność.To dzięki niej żyjemy w wolnym kraju, w wolnej europie,w wolnym świecie.Ortografia sprawdzona jakby co :)
21 4 21