Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-02T14:11:39+02:00
Antena to urządzenie składowe odbiorników i nadajników fal radiowych. W antenach nadawczych następuje zamiana drgań elektrycznych, wytwarzanych przez odpowiedni generator na fale radiowe a w antenach odbiorczych następuje zamiana odwrotna. Za wynalazcę uważa się Popowa, który w 1894 roku dokonując szeregu doświadczeń nad przesyłaniem fal radiowych zauważył, że czułość odbiornika tych fal znacznie się zwiększa jeśli \"wejściem\" dla fal do odbiornika jest pręt przewodzący, tworzący kondensator z ziemią. W 1895 roku Popow zbudował pierwszy odbiornik fal elektromagnetycznych z anteną. Potem antenę udoskonalił Marconi.
2010-04-02T14:14:33+02:00
``hehh. nie wiem co to jest referat tak wgl. ale napisze ci co to jest rta antenaa ;PP


Antena – urządzenie zamieniające fale elektromagnetyczne na sygnał elektryczny i odwrotnie. Jest niezbędnym elementem składowym każdego systemu radiokomunikacji. W XX w. najbardziej rozpowszechnione były anteny odbiorników radiowych i telewizyjnych; w XXI w. antena częściej kojarzona jest z elementem wyposażenia radia samochodowego, bezprzewodowych sieci komputerowych lub z odbiorem sygnałów TV z satelitów.
W ognisku anteny, jeżeli takowe posiada, umieszczane są detektory promieniowania radiowego, np. mikrofal.
Każdą antenę cechują: charakterystyka promieniowania, polaryzacja fali, zysk energetyczny oraz impedancja. Cechy te są dla anteny identyczne zarówno przy nadawaniu, jak i przy odbiorze. Zmienność tych parametrów w funkcji częstotliwości jest miarą pasmowości anteny.