6. 26 uczniów klasy gimnazjalnej postanowiło wybrać się na czterodniową wycieczka z trzema noclegami. Trasa przejazdu wynosiła łącznie 600km. W biurze turystycznym uczniowie otrzymali następujące propozycje:
- cena jednego noclegu - 25zł od osoby
- wyżywienie w ciągu jednego dnia (śniadanie, obiad, kolacja) - 30zł od osoby
- bilety wejściowe do muzeum i przewodnik grupy dla całej wycieczki - 1200zł
-cena 1 km przejazdu autokarem - 2,50zł
Oblicz łączny koszt wycieczki dla całej grupy, jeśli pierwszego dnia uczniowie mają zamiar skorzystać tylko z obiadu i kolacji, a czwartego dnia tylko ze śniadania. Oblicz koszt wycieczki na jednego ucznia.

7. Za 4 jednakowe swetry i spodnie zapłacono 384zł, a za sam sweter i spodnie 132zł. Ile kosztuje sweter, a ile spodnie?

11.W pewnym hotelu w ciągu trzech letnich miesięcy zajętych jest średnio 88% pokoi, w pozostałych dziewięciu miesiącach roku zajętych jest średnio 64% pokoi. Ile średnio pokoi jest zajętych w ciągu całego roku?

12. Na planie w skali 1:100 kuchnia ma wymiary 0,03m na 0,4 dm. Jaką powierzchnię na kuchnia.

15. Podstawa graniastosłupa prostego jest romb o przekątnych równych 6 cm i 8cm. Oblicz pole powierzchni tego graniastosłupa, wiedząc, ze krawędź jego podstawy ma 5cm długości, a wysokość jest 3 razy od niej dłuższa.

nie musi być wszystko zrobione, ale tyle ile umiecie najlepiej ;) i proszę o obliczenia. Muszę wiedzieć skąd się to wszystko bierze :D z góry dziękuję :*

3

Odpowiedzi

2010-04-03T14:56:50+02:00
6) 600*2,50+26*25+3*30*26+1200=5790zł - cały koszy wycieczki
5790/26≈222,7zł - cena na osobę

7) x - Cena swetra
y - cena spodni

Tu powstaje układ równań:

4x+y=384
x+y=132/-y

4x+y=384
x=132-y

4(132-y)+y=384
x=132-y

528-4y+y=384
x=132-y

528-3y=384/-528
x=132-y

-3y=-144/:(-3)
x=132-y

y=48
x=84

12)
0,03m=3cm
0,4dm=4cm

1:1000 więc 1 cm-1000cm
3cm (na planie)- 3000cm( w rzeczywistości)
3000cm=30m
4cm-4000cm
4000cm=40m
30*40=1200m²

15)

Pc=2*Pp+Pb
Pc=2* (6*8)*½ * 15 =720cm²
2010-04-03T14:58:18+02:00
25*3=75 zł - nocleg dla jednej os.
jeśli pierwszego dnia uczniowie mają zamiar skorzystać tylko z obiadu i kolacji, a czwartego dnia tylko ze śniadania.- wychodz ze skorzystaja z 3 posilków w czasie pobytu, czyli 30*3= 90 zł
1200/26=(w przebilzeniu)=46.2(caly wynik dzielenia to 46.153846, ale zaokraglilam to do ! miejsca po przecinku)- wejscie z przewodnikiem
600km*2.5zl=1500zl
1500/26=(w przyblizxeniu)57.7(znow zaokraglilam do 1 miejsca po przecinku)
zeby obliczyc cala kwote trzeba to dodac, czyli75+90+46.2+57.7=268.9 zl na osobe(koszt wycieczki)
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T15:19:33+02:00
6 . Dane :
- 4 dni
- 26 osób
- 3 noclegi
- 9 posiłków
- wychodzi że 1 posiłek kosztuje 10 zł bo 3 posiłki - 30 zł
[(25 x 3 ) + ( 9 x 10 ) + (2,5 x 600 )] x 26 + 1200 =
= (75 +90 + 1500) x 26 + 1200 = 43290 + 1200 = 44490
Obliczyliśmy koszt dla 26 osób czyli całej grupy , teraz obliczamy dla 1 osoby , a więc :
44490 : 26 = 741.5 [ zł ]
I rozwiązane :)
7 . sweter - x
spodnie - y
układamy układ równań i rzowiązujemy

4x + y = 384
x+y = 132

4x+y = 384
y = 132 - x

4x+132-x = 384
y = 132 - x

3x = 384 - 132
y = 132 - x

3x = 252 / :3
y = 132 - x

x = 84
y = 132 - 84

x = 84
y = 48

sweter kosztuje 84 zł a spodnie 48 zł .