Ceny owoców za 1 kg

banany
7,50 zł

jabłka
2,60 zł

mandarynki
5,50 zł

pomarańcze
4,80 zł

winogrona
9,80 zł





Asia, Basia i Celina poszły na targ, aby kupić owoce.

1.Asia kupiła po pół kilograma każdego z owoców. Ile zapłaciła za zakupy?

2.Basia kupiła 1,5 kg jabłek, 0,35 kg winogron i 0,7 kg bananów.

- Ile zapłaciła za zakupy?

- Ile zł reszty otrzymała, jeśli zapłaciła banknotem 20 zł?

c) Celina kupiła mandarynki za 3,30 zł oraz pomarańcze za 5,76 zł. Ile ważyły mandarynki, a ile pomarańcze?

2

Odpowiedzi

2010-04-04T14:54:04+02:00
1.Asia kupiła po pół kilograma każdego z owoców. Ile zapłaciła za zakupy?
0,5*7,5 + 0,5*2,6 + 0,5*5,5 + 0,5*4,8 + 0,5*9,8=0,5(7,5+2,6+5,5+4,8+9,8)=0,5*30,2=15,1 [zł]

2.Basia kupiła 1,5 kg jabłek, 0,35 kg winogron i 0,7 kg bananów.

- Ile zapłaciła za zakupy?
1,5*2,6 + 0,35*9,8 + 0,7*7,5 = 3,9 + 3,43 + 5,25 = 12,58 [zł]

- Ile zł reszty otrzymała, jeśli zapłaciła banknotem 20 zł?
20-12,58=7,42 [zł]

c) Celina kupiła mandarynki za 3,30 zł oraz pomarańcze za 5,76 zł. Ile ważyły mandarynki, a ile pomarańcze?
3,3zł : 5,5zł/kg = 0,6 kg - mandarynki
5,76zł : 4,8zł/kg = 1,2 kg - pomarańcze
2010-04-04T15:02:09+02:00
1.
0,5*(7,50zł + 2,60zł + 5,50zł + 4,80zł + 9,80zł)=0,5* 30,20zł = 15,10zł

Odp. Asia za zakupy zapłaciła 15 złotych 10 groszy.

2.
1,5*2,60zł + 0,35*9,80zł + 0,7*7,50zł = 3,90zł + 3,43zł + 5,35zł=12,58zł

20zł - 12,58zł = 7,42zł

Odp. Basia za zakupy zapłaciła 12,58zł, a z 20 złotych otrzymała 7złotych 42 grosze reszty.

c)
mandarynki:
x - waga mandarynek
1kg - 5,85zł
x - 3,30zł
5,50zł*x=3,30zł*1kg
5,50x=3,30kg //: 5,50 (dwustronnie podzielić przez 5,50)
x=0,6kg

pomarańcze:
y- waga pomarańczy
1kg - 4,80zł
y - 5,76zł
4,80zł*y=5,76zł*1kg
4,80y=5,76kg //:4,8
y=1,2kg

Odp.Mandarynki ważyły 0,6 kilograma, a pomarańcze 1,2 kilograma.