Do sklepu warzywno-owocowego zakupiono w hurtowni 250 kg pomidorów za 800 zł. Pierwszego dnia sprzedano 1/4 ilości kupionego towaru, drugiego dnia o 5,5 kg więcej niż pierwszego, a trzeciego dnia 2/3 tej ilości, którą sprzedano pierwszego i drugiego dnia razem. Ile kilogramów pomidorów zostało w sklepie? Jaki był zysk z trzydniowej sprzedaży warzyw, jeżeli cena detaliczna 1 kilograma pomidorów stanowi 1,25 ceny hurtowej?

1

Odpowiedzi

2010-04-04T23:58:07+02:00
250kg w cenie 800zł
800:250=3,2 - cena 1kg w hurcie
3,2+(25%*3,2)=3,2+0,8=4 - cena 1kg w detalu

1/4*250=62,5kg sprzedano 1 dnia
62,5+5,5=68kg sprzedano 2 dnia
2/3*130,5=87kg sprzedano 3 dnia
250-(62,5+68+87)=32,5kg zostało w sklepie

217,5kg sprzedano
217,5*3,2=696zł - w hurcie
217,5*4=870zł - w sprzedaży
liczymy zysk: 870-696=174zł zysku
20 4 20