Odpowiedzi

2010-04-05T19:36:22+02:00
Szwecja:
bardzo popularne są ryby.
Śledzie - marynowane w sosach lub zalewach lub jako sałatka(z jabłkami, burakami i cebulą)
Makrela (wędzona lub w sosie)
Owoce morza
Wśród zup, najpopularniejsze są:
zupa rybna(na białym winie i z ziemniakami)
piwna (z jasnym i ciemnym piwem, żółtkiem i skórką pomarańczy)
z żółtej fasoli (z fasolą, słoniną i cebulą)
Szwedzi jedzą również sporo serów.
Jako deser suflet z jabłek lub agrestu oraz wieniec drożdżowy.

Rumunia:
Je się tam dużo mięsa. Głównie wieprzowina, wołowina i drób. Popularne są również potrawy mączne oraz te z warzyw i owoców.
Mięsa najczęściej przyrządzane są na grillu.
Sarmale - to danie przypominające polskie gołąbki, przyrządzane z mielonego mięsa owijanego w liście kapusty lub winorośli.
Mamaliga - przyrządzana jest z rozdrobnionej, gotowanej kukurydzy z dodatkiem sera i masła.
Rumunii je się również sporo kiełbas i zup.
Wśród napojów, szczególnie alkoholowych królują wina.
1 1 1
2010-04-05T19:40:34+02:00
Szwedzkie danie to zapiekanka z pokrojonych w cienkie plasterki ziemniaków, pokrojonej w talarki cebuli a także filetów sardeli (anchois). Wszystko to zalane jest mlekiem, zmieszanym ze świeżą śmietaną i zapieczone w piekarniku na złoty kolor. Zapiekankę "Pokusa Janssona" je się w okresie świąt Bożego Narodzenia.

W 90% przypadków mamy do czynienia z czymś na kształt schabowego bez panierki (pod różnymi nazwami), własnoręcznie uformowanymi frytkami i imitacjami sałatek, składającymi się najczęściej z jednego, góra dwóch warzyw w stanie surowym, pokrojonym, które są w oliwie i w occie winnym. Mamy też dość ograniczony wybór zup, które w sumie są dość smaczne, choć jak na mój gust dość wodniste. Całość średnio kosztuje ok. 25 złotych. Do takich należy zaliczyć lokal przy głównej reprezentacyjnej ulicy Targu Mures, idąc od ratusza w kierunku kościoła warownego po prawej stronie. Zdecydowanie najlepszy lokal, w jakim jadłam w Rumunii.

W fast foodach jest pizza w swoich najprostszych przejawach. Rzecz jasna, nie umywa się do prawdziwej włoskiej pizzy, takiej, jaką można znaleźć w bocznych uliczkach Pizy czy Florencji.
1 1 1