Proszę o pomoc;]]
Oraz szybką odpowiedź;]]

1.za 1,50 kg mandarynek Krzyś zapłacił 7,20 zł. Ile kosztuje 2 kg tych mandarynek?

2.Do stołówki przywieziono 148kg jabłek w skrzynkach po 12kg jabłek i w 4 skrzynkach po 13 kg jabłek.
a)ile zapłacono za jabłka, jeżeli 1kg jabłek kosztuje 3zł?
b)Ile było mniejszych skrzynek z jabłkami?

3.Karolina przyniosła z ogródka kwiaty i ułożyła je według kolorów: 1/5-to kwiaty czerwone, 3/10-białe. Pozostałe kwiaty były koloru żółtego.
a)jaką częścią wszystkich kwiatów były kwiaty żółte?
b)Których kwiatów było najwięcej?

4.Trasę konną wybrało się 20 osób. 2/5 tych osób to członkowie PTTK. Na podstawie cennika oblicz, ile złotych łącznie zapłacili uczestnicy trasy konnej.
Cennik:
Członkowie PTTK - 500zł
pozostałe osoby-520zł.

5.Marek przeznaczył 3/16 swoich oszczędności na świąteczne prezenty dla brata, 1/4-dla mamy, 3/8 - dla taty. Pozostało mu 9zł. Ile złotych miał Marek?

6.Jeśli pan Piotr pokonał trasę długości 175km w 2,5h, to jadąc z tą samą prędkością trasę długości 140 km pokona w jakim czasie?

dam naj;]]

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-06T10:29:35+02:00
1.za 1,50 kg mandarynek Krzyś zapłacił 7,20 zł. Ile kosztuje 2 kg tych mandarynek?
1,50--7,20
2,00- x

x=7,20*2/1,50
x=9,6

2.Do stołówki przywieziono 148kg jabłek w skrzynkach po 12kg jabłek i w 4 skrzynkach po 13 kg jabłek.
a)ile zapłacono za jabłka, jeżeli 1kg jabłek kosztuje 3zł?
b)Ile było mniejszych skrzynek z jabłkami?

a.148*3=444
148=12x+13y


3.Karol
ina przyniosła z ogródka kwiaty i ułożyła je według kolorów: 1/5-to kwiaty czerwone, 3/10-białe. Pozostałe kwiaty były koloru żółtego.
a)jaką częścią wszystkich kwiatów były kwiaty żółte?
b)Których kwiatów było najwięcej?

a.1-(3/10+2/10_=1-5/10=5/10
b. najwięcej było żółtych.

4.Trasę konną wybrało się 20 osób. 2/5 tych osób to członkowie PTTK. Na podstawie cennika oblicz, ile złotych łącznie zapłacili uczestnicy trasy konnej.
Cennik:
Członkowie PTTK - 500zł
pozostałe osoby-520zł.

20*2/5=8 --osoby PTTK
8*500=4000
12-osoby pozostałe
12*520=6240
4000+6240=10240
5.Marek przeznaczył 3/16 swoich oszczędności na świąteczne prezenty dla brata, 1/4-dla mamy, 3/8 - dla taty. Pozostało mu 9zł. Ile złotych miał Marek?

3/16+4/16+6/16=13/16
13/16-x=9
x=11

6.Jeśli pan Piotr pokonał trasę długości 175km w 2,5h, to jadąc z tą samą prędkością trasę długości 140 km pokona w jakim czasie?

175--2,5
140--x
x=140*2,5/175=2
2 3 2