1. Napisz równanie, które opisuje treść zadania,,Za 10 jajek, każde po 35gr. oraz 0,6 kg sera w cenie x zł za kilogram zapłacono 18 zł.
2.Napisz równanie do tekstu ,, Ala ma dwa razy więcej cukierków niż Ola , która ma ich o 5 mniej niż Ula. Łącznie dziewczyny maja tyle samo cukierków co Bartek , który ma ich 45" . Co oznacza niewiadoma w tym równaniu.
3.Wczoraj Kasia miała o 20 zł więcej niż Basia. Dzisiaj każda z dziewcząt kupiła książkę za 16 zł i teraz kasia ma 2 razy wiecej złotych niż Basia. Oblicz ile złotych pozostało każdej z dziewczyn.

2

Odpowiedzi

2010-04-06T13:25:15+02:00
1. Napisz równanie, które opisuje treść zadania,,Za 10 jajek, każde po 35gr. oraz 0,6 kg sera w cenie x zł za kilogram zapłacono 18 zł.
x- cena sera za 1 kg
35gr=0,35zł

0,35*10+0,6*x=18
3,5+0,6x=18

2.Napisz równanie do tekstu ,, Ala ma dwa razy więcej cukierków niż Ola , która ma ich o 5 mniej niż Ula. Łącznie dziewczyny maja tyle samo cukierków co Bartek , który ma ich 45" . Co oznacza niewiadoma w tym równaniu.

x-cukierki Ali
y-cukierki Oli
z-cukierki Uli

x+y+z=45

x=2y
z=y+5
2y+y+y+5=45
4y+5=45
3.Wczoraj Kasia miała o 20 zł więcej niż Basia. Dzisiaj każda z dziewcząt kupiła książkę za 16 zł i teraz kasia ma 2 razy wiecej złotych niż Basia. Oblicz ile złotych pozostało każdej z dziewczyn.

x+20 - ilość pieniędzy, które wczoraj miała Kasia
x- ilość pieniędzy, które wczoraj miała Basia

x+20-16=x+4 - pieniądze Kasi po kupieniu książki
x-16 - pieniądze Basi po kupieniu książki

x+4=2(x-16)
x+4=2x-32 /-x
4=x-32 /+32
36=x

po kupieniu książki Kasi zostało 36+4=40 [zł]
po kupieniu książki Basi zostało 36-16=20 [zł]
4 4 4
2010-04-06T14:29:29+02:00
1)10*0,35zł+0,6x=18zł
2)x-cukierki Oli
2x-cukierki Ali
x+5-cukierki Uli
x+2x+(x+5)=45
2 3 2