Za 1 i 3/4(ułamki jeden i trzy czwarte) kilograma winogron zapłaciłam 9,80zł. Ile kosztuje kilo tych winogron????????????Prosze o odpowiedź i wytłumaczenie (krótkie)jak rozwiązaliście to zaadanie kto pierwszy poprawnie rozwiąże z wyjaśnieniem dostaje naj .prosze o szybbką odpowiedź

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-06T16:26:27+02:00
1 3/4 kg = 1,75 kg

1,75 kg - 9,80 zł
1 kg - x (zł)
------------------------
1,75x = 9,80 / :1,75
x = 5, 60


Wystarczy ułożyć odpowiednią proporcję a potem pomnożyć "na krzyż" i już wiesz, ile kosztuje 1 kg :-)
1 5 1
2010-04-06T16:28:12+02:00
9,80 :8=1,225
1,225 x3 = 3,675
9,80 - 3,675 = 6,125zł

Zrobiłam to tak , ponieważ 1 3/4 = 7/8
1,225 = 1/8
jak od całości odejmę 3/4 to zostanie 4/4 czyli 1 kg