Odpowiedzi

2010-04-06T16:43:26+02:00
Zad. 2
zwykłe zadanie na proporcje ;)
1 kg= 100 dag

30 dag=0,3 kg

kg zł
0,3 2,40
1 x
(mnożysz na "ukos")
0,3x=2,40/0,3
x=8zł
odp.:kg tych cukierków kosztuje 8zł

100x=120/100
x=15% z 8zł=1,20zł

8zł+1,20zł=9,20zł
Odp.:Po podwyżce kg tych cukierków kosztuje 9,20zł
2010-04-06T16:46:58+02:00
Zad . 2
1 kg = 30 dag + 30 dag + 30 dag + 10 dag

10 dag = 2,40 : 3 = 0,80 zł

2,40 zł x 3 + 0,80 zł = 8 zł

8 zł x 15/100 ( piętnaście setnych ) = 1,20 zł

8 zł + 1,20 zł = 9 zł 20 gr.