Odpowiedzi

2011-07-17T23:22:10+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Opera to nazwa większego utworu muzycznego, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną. Istnieją różne gatunki opery ze względu na charakter treści i rodzaj jej współczynników. Pod względem treści rozróżniamy dwa podstawowe gatunki: operę poważną (seria) i komiczną (buffa). Ponadto istnieje gatunek pośredni, tzw. opera semiseria – jest to zazwyczaj opera poważna z elementami komicznymi.

Podstawowymi współczynnikami są: partie wokalne – solowe, zespołowe i chóralne, partie instrumentalne, wstawki baletowe, w niektórych gatunkach partie mówione.

 

Pozdrawiam.

8 4 8
2011-07-17T23:37:14+02:00

Opera - rodzaj dzieła muzycznego. Odbywa się na scenie jako dzieło wokalno- instrumentalne. Łączy się wiele elementów, które idealnie ze sobą współdziałają : słowa, muzyki, gesty, ruchy oraz aktorstwo. Składa się  z czterech aktów, które są podzielony jest na sceny. Na spektakl składają się partie wokalne, partie orkiestrowe, partie mówione oraz wstawki baletowe.Wyróżnia się : opera seria (poważną),opera buffa (komiczna),opera semiseria (częściowokomiczna), opera balladowa, wodewilowa i operetka.

5 4 5