Odpowiedzi

2010-04-06T19:20:30+02:00
Interpretacja wierszy Czesława Miłosza "Wiara, "Nadzieja" i "Miłość"
"Wiara", "Nadzieja" i "Miłość" to trzy wyjątkowo piękne wiersze i zarazem trzy podstawowe zasady, które powinny towarzyszyć człowiekowi na drodze jego życia.

Wiara. Wszyscy wiemy jak bardzo jest ona nam potrzebna. Podmiot liryczny zastanawia się kiedy ta wiara istnieje i udawadnia, że jest ona wszędzie i zawsze. Wierzyć to znaczy być świadomym otaczającego nas świata. Życie ciągle ucieka, idzie do przodu. Wszystko jest ułożone według pewnych reguł i każdy element jest potrzebny, żeby istniała cudowna układanka czyli świat. Musimy więc wierzyć w to co nas otacza, to znaczy pamiętać, że to wszystko ma swoje określone miejsce w świecie i pewne zadanie do spełnienia. A poza tym to wiara we własne siły pomaga nam wykonać zadania powierzone przez los i dlatego jest ona tak bardzo potrzebna.

Bardzo ważna w życiu jest także nadzieja. Nadzieja na lepsze jutro i lepsze poznanie świata. Podmiot liryczny porównuje naszą planetę do ogrodu, do którego nie można wejść, ponieważ ciągle zbyt mało o nim (czyli o Ziemi) wiemy. Jednak, że mądrze postępując możemy dostrzegać coraz to nowe rzeczy, zjawiska. Nadzieję mają Ci, którzy wierzą, że ten tajemniczy ogród istnieje i że możemy go poznawać. Tak więc nadzieja bezpośrednio łączy się z wiarą. Kto wierzy w to co robi, ma równocześnie nadzieję na sukces, zwycięstwo.