Odpowiedzi

2010-04-06T18:29:32+02:00
Autorem tej ksiazki jest Dorota Terakowska. Nie slyszalem nic wiecej o jej dzielach wiec moje podejscie do tej ksiazki bylo scpetyczne. Jednak drazu spodobal mi sie tytul ksiazki. Wydal mi sie on zachecajacy.
Moje uczucia w trkacie czytania czesto sie zmienialy. Raz byl to podziw, czasami rezerwa innym razem zdziwienie. Dokaladnie nie wiedzialem co na poczatku sadzic o tej ksiazce bo malo ktoremy autorowi udaje sie napisac cos interesujacego dla mlodziezy.
Jednak po przeczytaniu uwazam, ze "Samotność bogów" jest książką piękną, napisaną swobodnie, dość umiejetnie skomponowaną. Pozycja ta uczy lmilosci i radosci z zycia codziennego.
Czytelnik znajdzie tu ciekawą historię chłopca, a później mężczyzny, który został wybrany przez starodawnego Światowida by udał się w drogę, która zawiedzie go ku śmierci, ale i umocni dobro w świecie.Raz jesteśmy w wiosce pośród ludu, który dopiero niedawno został nawrócony a nastepnie w epoce współczesnej. Potem znowu uczestniczymy w wydarzeniach, których bohaterką jest dziewczyna - zbawczyni swego kraju, spalona na stosie. A jeszcze później stajemy się świadkami dziejów Chrystusowych.
Wszystkie te światy łączy postać Jona, głównego bohatera, wybrańca bogów, który otrzymał zadanie uczenia ludzi świętości, świętości i dobra.
W powieśc Terakowskiej zło zostałopokazane w sposób przejmujący. Śmierć w świecie jej powieści istnieje, wszystko to jednak pozostaje ze sobą w harmonii tak długo, jak. człowiek potrafi kochać i wierzyć.
Autorka daleka jest od myśli, że stan pierwotności lepszy jest od postępu nauki i technologii. Wydaje jej się bliska myśl, że zło to za każdym razem wynik zadufania w ustalenia dotyczące świata, własnego w nim miejsca i stopnia jego rozpoznania, zamknięcie umysłu i serca, brak współczucia dla tego, co obce, brak świadomości. Bo wolność idzie w parze z dobrem.


Napisalam w r. meskim
3 4 3