1.W klasie 1a jest 24 uczniów a w klasie 1b o 25% więcej . O ile procent mniej uczniów jest w klasie 1a niż w 1b ?

2.Cena jednego kilograma jabłek na targu wynosi 2,4 zł. Te same jabłka w sklepie kosztują 3 zł.
a)O ile procent cena jabłek w sklepie jest wyższa od ich ceny na targu?
b)O ile procent tańsze są jabłka na targu niż w sklepie ?

2

Odpowiedzi

2009-11-02T17:13:33+01:00


1a- 24
1b- 24*0,25= 24+6=30


Zadanie2
Dane:
2,4zl-cena na targu
3,0zl cena w sklepie
x1=2,4/3,0*100% i wyjdzie ci 8%
x2=3,0/2,4*100% i wyjdzie ci 12,5

4 1 4
2009-11-02T17:16:07+01:00
1.24→100%
x→25%

x=24*25%:100%
x=6

24+6=30

30→100%
24→x
x=24*100:30
x=80%
100%-8-%=20%
w klasie 1a jesto 20% mniej niżw klasie 1b.
2.a) 3→100%
2,4→x
x=2,4*100:3
x=80%
100%-80%=20%
cena jabłek jest o 20% wyższa w sklepie niż na targu
b) jabłka tańsze są o 20%
4 1 4