1. Właściciel firmy zakupił ''x'' komputerów po 2800 zł za sztukę i o połowę mniej drukarek dziesięciokrotnie tańszych od komputerów .Ile zapłacił ?

2.Zmieszano 2 rodzaje cukierków: 3kg po ''x'' zł i 4kg w cenie o 1,5 zł wyższej od ''x'' . Ile kosztuje kilogram mieszanki ??

3.Grzegorz kupił a kg orzechów laskowych po'' x ''zł za kg. i a kg nerkowców po ''2x'' zł za kg . jaka była cena kg tej mieszanki ?

4zapisz średnią arytmetyczną średniej arytmetycznej liczb a i b oraz średniej liczb c i d .Czy jest ona równa średniej arytmetycznej liczb a , b ,c ,d ?

5. co bardziej opłaca się właścicielowi sklepu ; sprzedać 10 rowerów z 15% zyskiem czy 30 z 5%?

6.szkołą zakupiła 5 telewizorów i 7 DvD. jeden telewizor kosztował ''x'' zł zaś DVD był o 500zł tańszy od telewizora . ile zapłacona za sprzęt ??

7.student pracował przez 6 tygodni. w ciągu 2 pierwszych tyg.pracował ''x'' godzin tygodniowo i dostawał 10.5 $ za godz.następnie stawka za godz. wzrosła o 1.5 $ za godz i liczba godzin tygodniowo wzrosła 6 na tych warunkach pracował 4 tyg. ile zarobił ??

8.zapisz za pomocą wyrażenia algebraicznego 2 liczby wiedząc że ich suma jest równa ''x'' a różnica "y".

9.właściciel sprzedawał rowery na początku z 15% zyskiem ,ale zauważył że jeśli sprzedaje z 10% to liczba rowerów wzrasta dwukrotnie , jeśli z 5% to liczba sprzedanych wzrasta trzykrotnie. który wariant opłaca się najbardziej ??


Nie są to trudne zadania część zrobiłam sama i są tylko tu dlatego że chcę sprawdzić . ale niestety częsci nie potrafię proszę o pomoc

1

Odpowiedzi

2010-04-08T17:53:35+02:00
Zad.1
x - ilość komputerów
2800 x - koszt x komputerów po 2800 zł
x/2 - ilość drukarek
2800 xł /10 = 280 zł

2800 x + x/2*280
2800 x + 140x
=2940x

Właściciel zapłacił 2940x zł

zad.2
3*x+4*(x+1,5)=3x+4x+6=7x+6 to jest cena za te 7kg cukierków

teraz (7x+6)/7=7x/7+6/7=x+6/7 zł za kilogram mieszanki

zad.3
1 kg orzechów laskowych ---> x zł
1 kg orzechów nerkowca ---> 2x zł

kupując po kilogramie każdego z rodzajów orzechów Grzegorz zapłaciłby 3x zł ale miałby 2 kg mieszanki dzielą to na dwa wychodzi ze kilogram mieszanki kosztuje 1.5x zł

zad.4
[(a+b):2+(c+d):2]:2
i tak są takie same


d -3

zad.5
x-cena netto roweru

x+15% x==x+0,15x=1,15x
1,15x×10=11,5x= przychód
koszt zakupu:10x
11,5x-10x=1,5x=zysk
x+5%x=x+0,05x=1,05x
1,05x×30=31,5x=przychód
31,5x-30x=1,5x=zysk

wyjdzie na to samo, bedzie ten sam zysk

zad.6
lość telewizorów: 5
ilość DVD: 7
cena telewizora: x zł
cena DVD: x - 500 zł
wartość telewizorów: 5*x
wartość DVD: 7*(x - 500)

Za sprzęt zapłacono = 5x + 7(x - 500) = 5x + 7x - 3500 = 12x - 3500 zł

zad.9
utarg 0,15*x

utarg 2 0,1*2x= 0,2x

utarg 3 0,05 * 3x = 0,15x

najbardziej oplaca mu sie wariant z 10% zyskiem

jak cos to pisz na pw:)