Odpowiedzi

2010-04-06T19:40:28+02:00
Produkcje 3D (trójwymiarowe) na stałe weszły do budżetów największych wytwórni filmowych.

Prawdziwym przełomem - nie tylko w świecie kina - ma być święcący właśnie triumfy w salach kinowych całego świata film „Avatar” w reżyserii Jamesa Camerona. Niespełna 7 tygodni od światowej premiery film został okrzyknięty najbardziej dochodową produkcją w historii kina. Zatopił dotychczasowego rekordzistę – „Titanic”, zresztą tego samego reżysera.

Wytwórnia 20th Century Fox potwierdziła, że dochód ze sprzedaży biletów na najnowszy film Camerona przekroczył 25 stycznia br. 1,859 mld dol. „Titanic” zarobił 1,843 mld dol., a pracował na ten rekord w latach 1997-1998.

Choć początki technik stereoskopowych - przez zawodowców najchętniej określanych mianem stereo 3D - są ściśle powiązane z fotografią, nową techniką szybko zainteresował się świat filmu. Pierwszym filmem w 3D nie był wcale nagradzany ostatnio „Avatar”, ale zrealizowana w 1915 r. krótka produkcja „Jim the Penman”.

Historycy kina uważają, że pierwszy udokumentowany film zrealizowany w technice 3D to produkcja pionierów kina – braci Lumiere „Przyjazd pociągu na stację” z 1934 r.

W ciągu ostatnich lat można zaobserwować wybuch zainteresowania technikami 3D. Bez wątpienia największy wpływ na obecny rozkwit stereoskopii miały rozwój technologiczny i upowszechnianie się internetu.

Dzięki rozrywce przed nami kolejny złoty wiek stereoskopii. Eksperci wypowiadający się w zachodnich mediach mówią wprost, że projekty stereo 3D będą już w 2010 r. głównymi czynnikami wpływającymi na rozwój szeroko rozumianego sektora wideo z telewizją na czele. Telewizja wzięła bowiem przykład z kina i równie ochoczo sięgnęła po techniki trójwymiarowe.

Obecnie kierownictwo brytyjskiej BSkyB mówi wprost, że stworzy pierwszy europejski kanał telewizyjny w 3D, a pozytywne globalne zamieszanie wokół filmu Jamesa Camerona tylko te plany wspomoże.

Amerykanie nie chcą być gorsi. Sportowy ESPN mówi, że tworzy właśnie pierwszą sieć telewizyjną nadającą w 3D. Nowa trójwymiarowa telewizja ma w pierwszym roku nadawania oferować co najmniej 85 ważnych wydarzeń sportowych na żywo w 3D. Projekt ma mieć premierę w czasie meczu otwarcia tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Republice Południowej Afryki.

Polskie drogi 3D

Z 3D eksperymentują też Polacy. Studio Platige Image w ub.r. zrealizowało film krótkometrażowy w technologii stereo 3D pt. „Bieg” (na zdjęciu kadr z tego filmu). To pierwsza poważna próba zmierzenia się ze stereoskopowym, animowanym kinem 3D w Polsce. Sponsorem projektu było piwo Lech.

Coraz mniej dziwi więc to, iż stereo 3D interesuje się świat reklamy. W Polsce pionierem jest firma Canal Plus Cyfrowy, operator platformy satelitarnej Cyfra Plus i nadawca kanałów tematycznych.

Na potrzeby najnowszej kampanii wizerunkowej Cyfry Plus studio Platige Image zrealizowało spot w technice stereoskopowej, który emitowany jest w wybranych sieciach kinowych przed filmem „Avatar”. Zdaniem Bertranda Le Guerna, prezesa spółki Canal Plus Cyfrowy, technika stereoskopowa jest wręcz idealna do podkreślenia innowacyjności technologicznej Cyfry Plus. - Z pierwszych doświadczeń wynika, że jesteśmy bardzo zadowoleni ze stereo 3D. Na pewno będziemy inwestować w tego typu produkcje reklamowe - zapowiada szef firmy.

- Klienci stale pytają nas o reklamy stereo 3D. Nad kilkoma projektami już pracowaliśmy. Ten dział będzie rozwijany - mówi Marcin Filipek z działu stereoskopii Platige Image. Firma przygotowuje obecnie kilka projektów dla kolejnych klientów.

Zdaniem Marcina Filipka warto zwrócić uwagę na to, iż część ekspertów uważa stereo 3D za ważny trend na rynku telewizji, który w br. ma być wyraźnie widoczny.

Podobną opinię wyraża Tomek Bagiński, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci Platige Image, reżyser nominowanej do Oscara "Katedry" i filmu "Kinematograf", który znalazł się w br. na liście 10 krótkich animacji pretendujących do oscarowej nominacji.

- Kończę przygodę z krótkimi filamami animowanymi. Jestem przed decyzją, czy brać się za animacje pełnometrażowe, czy wyraźniej zwrocić się w stronę reklamy. Reklama, w tym reklama wykorzystująca technikę stereo 3D, kusi - mówi tajemniczo Bagiński.
5 2 5
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-06T19:41:19+02:00
Najnowszy film Tima Burtona zdobył już wiele oscarów najnowsza fantastyczna opowieść Alicja W Krainie Czarów . Przeniesie wqas do świata fantastyki ozbaczcie sami. Wystepuja Alicja: Mia Wasikowska Kapelusznik: Johnny Deep
4 2 4
2010-04-06T19:42:31+02:00
Na film, pt. Avatar naprawdę warto wybrać się do kina. Głównym atutem tego filmu są oczywiście efekty specjalne. Jednak wbrew pozorom opowiada on o rzeczach ważnych. Pokazuje przede wszystkim wady ludzkie. Ostrzega, że jeżeli się nie zmienimy to czeka nas tragedia. Głównie przez naszą chciwość, zachłanność, brak umiaru.
9 2 9