1.Pan Franek kupił 3,5 tony węgla, potem jeszcze dokupił 800 kg . Ile razem węgla kupił pan Franek ? Ile zapłacił, jeżeli tona węgla kosztuje 450 zł ?
2.Kasia jadąc na morze musi : przejść 200 m na przystanek autobusowy,potem przejechać 4,2 km autobusem,następnie 350 km pociągiem. Jaka jest łączna droga ,którą musi pokonać ?
3.Aby upiec 20 babeczek trzeba wziąć 0,5 kg maki i 125 g cukru,2 dag proszku do pieczenia .
a) Ile razy wiencej maki niż cukru należy wziąć
b) O ile mniej proszku do pieczenia niż cukru należy wziąć
c)Ile maki należy wziąć , by upiec 80 babeczek
4. Kasia ma 3 km do Kościoła,250 m do szkoły
a) o ile dłuższa jest droga do Kościoła
b) ile razy dłuższa jest droga do Kościoła

3

Odpowiedzi

2010-04-06T20:19:41+02:00
Zad 1 -
3,5+ 800kg=4300kg
4,3x450=1935zl

zad 2

200m=0,2km
0,2km+4,2km+350km=354,4km

zad 3

a) ponad 3 razy
b) o 25 razy
c) 2kg

zad 3

a) droga jest dluzsza o 2750m
b) o 12 razy
2010-04-06T20:25:02+02:00
1.
3,5 t = 3500 kg
3500kg + 800kg = 4300kg
4300kg = 4,3t
4,3 × 450 zł = 1935 zł
Za węgiel zapłacił 1935 zł, miał razem 4,3 t węgla.

2.
200m = 0,2 km - dojście na przystanek
4,2 km - autobusem
350 km - pociągiem

0,2 km + 4,2 km + 350 km = 354,4 km

Łączna droga wynosi 354,4 km.

3.
a)
0,5 kg = 500 g
500g : 125 g = 4
(cztery razy więcej)
b)
2 dag = 20 g
125 g - 20 g = 105 g
( o 105 g)
c)
80 : 20 = 4
0,5 kg * 4 = 2 kg
Należy wziąć 2 kg.

4.
a)
3km = 3000m
3000m - 250m = 2750m
(o 2750 m )
b)
3000m : 250m = 12
Droga jest dłuższa 12 razy.
2010-04-06T20:35:37+02:00
1t= 450zl 800kg=0.8t
1zad (3.5+0.8)*450=1935
2zad200+4200+350000=354400m
3zad
a) 0.5kg=500g 500:125=4
b)2dag=20g 125-20=105
c)20----0.5kg
80----x
20*x=80*0.5
x=80*0.5/20
x=2kg
zad4
a)3km=3000m
3000-250=2750m
b)3000/250=12