Za 325zł kupiono 25 metrów materiołu w dwóch gatunkach. 1 metr materiału I gatunku kosztował 14,50zł, zaś 1 metr materiału II gatunku - 12zł. Ile kupiono metrów materiołu każdego gatunku?

Aby rozwiązać zadanie wykonaj poniższe czynności:
- Oznacz przez x - ilość materiołu I gatunku.
- Zapisz, używając x, ile kupono materiału II gatunku.
- Zapisz wyrażenie opisujące koszty zakupu materiału I gatunku.
- Zapisz wyrażenie opisujące koszty zakupu materiału II gatunku.
- Ułóż równanie, w którym porównasz koszty zakupu jednego i drugiego materiału oraz kwotę, jaką zapłacono za te zakupy.
- Oblicz, ile kupiono materiału I garunku, a ile - materiału II gatunku. Sprawdź otrzymane wyniki z warunkiem zadania,
- Rozwiąż to samo zadanie, oznaczając przez x ilośc materiału II gatunku.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-06T22:36:05+02:00
Masz szczescie bo to robilam juz na lekcji i mam to dobrze
x- ilosc materialu 1 gatunku
25-x ilosc materialu 2 gatunku
14,50*x koszt zakupu materialu 1 gatunku
12(25-x) koszt zakupu materialu 2 gatunku

14,5*x+12(25-x)=325
14,5+300-12x=325
2,5x+300=325|-300
2,5x=25|/2,5
x=10 25-10=15m
spr 10*14,50=15*12=325zl
odp materialu 1 gatunku kupiono 15m a 2 gatunku 10m.
13 4 13