Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-06T23:17:24+02:00
Nowe Audi A8 - Jego wysokość Audi

Nowe Audi A8: Nowy okręt flagowy Audi czyli model A8 ma być najbardziej sportową limuzyną w klasie luksusowej. Czy to wystarczy, by pokonać Mercedesa i BMW?

Modele Audi w klasie premium sprzedają się świetnie, koncern notuje niezłe zyski, ale w segmencie luksusowych limuzyn cały czas jest tym trzecim, po BMW 7 i Mercedesie klasy S. W tym roku pierwszego modelu sprzedano ponad 43 tys. sztuk, drugiego ponad 33 tys., a na limuzynę z Ingolstadt zdecydowało się niespełna 6,6 tys. klientów.

To duża dysproporcja, choć dotychczasowej generacji Audi A8 niczego nie można było zarzucić. Nowy model, przedstawiony oficjalnie na ekskluzywnym pokazie w Miami na Florydzie, ma zmienić tę sytuację, oferując wszystko, co w tej klasie aut najlepsze.

Audi A8 ma minimalnie większe wymiary od poprzednika: długość 5137 mm, szerokość 1949 mm, wysokość 1460 mm i rozstaw osi 2992 mm. Pod względem stylistycznym stanowi raczej ewolucję niż rewolucję. Sylwetka jest smuklejsza i bardziej dynamiczna od poprzedniej. Uwagę zwracają całkowicie diodowe reflektory, przetłoczenia na drzwiach oraz opadająca linia bagażnika z mniejszymi światłami tylnymi.

Nadwozie w całości wykonano z aluminium w technologii Audi Space Frame (jest o 40 proc. lżejsze od porównywalnej konstrukcji stalowej).

We wnętrzu dominują materiały najwyższej klasy oraz wyposażenie ułatwiające i uprzyjemniające podróżowanie. Zupełną nowością są: zmodyfikowany system multimedialny MMI z opcjonalnym panelem dotykowym, za pośrednictwem którego można sterować wieloma funkcjami, w tym np. nawigacją, asystent widoczności w nocy rozpoznający pieszych, adaptacyjny tempomat Stop&Go oraz system bezpieczeństwa Audi pre sense pomagający uniknąć wypadków i minimalizujący ich skutki.

Na liście wyposażenia znajdzie się także system nagłośnieniowy Bang & Olufsen o mocy 1400 W i z 19 głośnikami. A8 ma pneumatyczne zawieszenie (adaptive air suspension) z układem dynamicznej amortyzacji i możliwością wyboru charakterystyki pracy – tryby: comfort, auto oraz dynamic. Ponadto kierowca ma możliwość zaprogramowania własnego trybu individual, dopasowanego do jego preferencji.

W momencie debiutu rynkowego auto oferowane będzie w dwóch 8-cylindrowych wersjach silnikowych: benzynowej 4.2 FSI i wysokoprężnej 4.2 TDI. Obydwie do przeniesienia napędu wykorzystają 8-biegową, automatyczną przekładnię Tiptronic. Później do gamy dołączy 3-litrowy diesel o mocy 250 KM, a pod koniec 2010 r. przednionapędowa wersja 3.0 TDI o mocy 204 KM. Trwają również prace nad benzynowo-elektryczną hybrydą.
1 4 1