Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-07T09:13:40+02:00
1. Mamy rózne formy wietrzenia: chemiczne, fizyczne i biologiczne. W każdej strefie klimatycznej wystepuja rózne wietrzenia dlatego, ze na ich wystepowanie ma wpływ klimat i warunki atmosferyczne, które go charakteryzuja.
-W klimacie równikowym wilgotnym wystepują wietrzenia chemiczne i biologiczne . Związane jest to z działalnościa wody zawierającej gazy O,N, Cl, CO2, N2O2 oraz z rozpadem i rozkładem skał na skutek działania swiata organicznego.
-w klimacie zwrotnikowym gorącym suchym zachodzi z kolei silny proces wietrzenia fizycznego związany z gwałtownymi zmianami temperatury co prowadzi do rozsadzania skał. W takich miejscach wystepuja pustynie kamieniste.
- W klimacie umiarkowanym intensywnie wystepuje rodzaj wietrzenia biologicznego - rozsadzanie skał przez korzenie roslin, rozpuszczanie skał przez kwasy.
-w klimatach zimnych wystepuja wietrzenia fizyczne głownie te zwiazane z działalnoscia wody,np zamarzanie wody powoduje pecznienie skały , która rozsadza sie.


2. tego nie jestem w 100% pewna, ale wydaje mi sie , że wietrzenie fizyczne eksfoliacyjne. Sądze tak dlatego, ze powstanie tego rodzaju zjawiska zwiazane jest z wystepowaniem duzych wahan dobowych temperatury , a w Polsce jako takie ogromne wahania dobowe nie maja miejsca.
1 5 1