×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Motto Medalionów Nałkowskiej "Ludzie ludziom zgotowali ten los". proszę o krótkie opisanie tego motta odwołując się do lektury(potrzebne mi to jest do

matury) ;( z góry dziękuję
1

Odpowiedzi

2009-04-23T20:31:34+00:00
Fragment mojej prezentacji:

Motto utworu jest bardzo charakterystyczne i brzmi „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Pisarka zaraz po zakończeniu wojny była członkiem Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich. Przedstawiła ludzkie cierpienie słuchając opowieści osób, które ocalały. Wymowa opowiadań jest tym silniejsza, że przemawiają do nas same fakty i brak jest komentarzy odautorskich. Nałkowska ukazuje fizyczne niszczenie ofiar, jak rozstrzeliwanie, duszenie gazem, czy palenie w krematoriach, lecz również zbrodnie dokonywane na ich psychice. Zabicie wrażliwości moralnej ukazała Nałkowska w opowiadaniu „Profesor Spanner”, na przykładzie młodego gdańszczanina, który w czasie wojny brał udział w produkcji mydła z tłuszczu ludzkiego i który nie zdawał sobie sprawy z tego, że tak pracując bierze udział w zbrodni. Początkowo brzydził się używać wyrabianego mydła, lecz zabito w nim zarówno poczucie odrazy, jak i wrażliwość moralną. Mawiał potem „W Niemczech, można powiedzieć, ludzie umieją coś zrobić – z niczego”.
Inne opowiadania ukazują ludzi, których cechuje rezygnacja i zniechęcenie wobec życia. Czasami wydawałoby się, że człowiek szczęśliwie ocalał, tymczasem jest on zupełnie zniszczony wewnętrznie. Utwór ukazuje cierpienie ludności cywilnej i jest wstrząsającym oskarżeniem faszyzmu. W tym momencie przypominają mi się słowa z wiersza Różewicza „Zostawcie nas” – „zostawcie nas i zapomnijcie o naszym pokoleniu, zostawcie nas”.
1 5 1
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci