Http://matematyka.pl/185963.htm

Proszę o rozwiązanie tego zadania

Maciej roznosząc ulotki w pierwszym miesiacu zarobił 440 zł. W kazdym następnym miesiącu zarabiał o 5 % wartości zarobku z poprzedniego miesiaca więcej niż w poprzednim.
a) ile złotych zarobił Maciej w 8 miesiącu?
b) Ile złotych zarobił Maciej w ciągu roku?

Proszę o odpowiedź, dam naj

2

Odpowiedzi

2010-04-07T19:37:05+02:00
I miesiąc - 440 zł
II miesiąc - 440 + 5%
2010-04-07T20:19:43+02:00
440/100=4,4
4,4x5=22
440+22=462-drugi mies.

462/100=4,62
4,62x5=23,1
462+23,1=485,1-trzeci mies.

485,1/100=4,851
4,851x5=24,255
485,1+24,255=509,355-czwarty mies.

509,355/100=5,09355
5,09355x5=25,46775
509,355+25,46775=534,82275-piąty mies.

534,82275/100=5,3482275
5,3482275x5=26,7411375
534,82275+26,7411375=561,5638875-szósty mies.

561,5638875/100=5,615638875
5,615638875x5=28,078194375
561,5638875+28,078194375=589,642081875-siódmy mies.

589,642081875/100=5,89642081875
5,89642081875x5=29,48210409375
589,642081875+29,48210409375=619,12418596875-ósmy mies.

619,12418596875/100=6,1912418596875
6,1912418596875x5=30,95620984375
619,12418596875+30,95620984375=650,0803952671875-dziewiąty mies.

650,0803952671875/100=6,500803952671871
6,500803952671871x5=32,504019763359375
650,0803952671875+32,504019763359375=682,584415030546875-dziesiąty mies.

682,584415030546875/100=6,82584415030546875
6,82584415030546875x5=34,12922075152734375
682,584415030546875+34,12922075152734375=716,71363578207421975-jedenasty mies.

716,71363578207421975/100=7,1671363578207421975
7,1671363578207421975x5=35,8356817891037109375
716,71363578207421+35,8356817891037109375=752,5493175711779306875-dwunasty mies.


Odp:.Ósmego miesiąca zarobił 619,12418596875 ,a po roku zarobił 752,5493175711779306875