Odpowiedzi

2010-04-07T20:01:11+02:00
Neoimpresjonistyczny obraz G. Seurata pt. niedzielne przedpołudnie na wyspie Grande Jatte ,pochodzi z roku 1886. Jest on swietnym przykładem pointylizmu czyli techniki neoimpresjonistycznej polegającej na nanoszeniu na płótno , czystych podstawowych barw plamkami i pociągnięciami pędzla w taki sposób ,aby łączyły się , dając pożądany efekt dopiero w oku widza. Dobitnym zastosowaniem w tym obrazie pointylizmu jest drzewo widniejące w lewym górnym rogu ekspozycji które dzięki zastosowaniu tej techniki rozpływa się dając wyraz nieograniczenia.
Fala upału widniejąca na obrazie nadaje statycznosć ludzią oraz wodzie i zaciera szczegóły co jest bardzo charakterystyczne dla neoimpresjonizmu.
Obrazu nie można łatwo podzielić na plany . Cały obraz przedstawia ludzi wypoczywających na plaży podczas letniego upału . Prawą częsć ekspozycji dominuję starsza para przechadzająca się nieopodal brzegu jeziora . Ludzie oraz zwierzęta znajdujące się na plaży zajmują centralną częsć. Górny człon malunku zajęty jest w pełni przez drzewa dając cień który na obrazie bardzo kontrastuje z rozswietlonym nabrzeżnym trawnikiem . Lewa częsć obrazu to głównie jezioro i daleko umieszczony brzeg . Większosć głów na obrazie jest zwrócona ku lewej stronie , czyli ku jeziorze . Tonacja na obrazie zgodnie z dywizjonizmem wprowadzonym przez Seurata , jest różnorodna i odgrywa bardzo dużą rolę . Różnokolorowe parasolki trzymane przez postaci sa bardzo ciekawym elementem obrazu . Dzieło to ukazuje letni krajobraz i wywołuje u widza bardzo przyjemne uczucia . Dzięki zastosowaniu pointylizmu odczuc upał i beztroskę lata . Uważam obraz za niezmiernie oryginalny , zaciekawił mnie róźnorodnoscią barw oraz znakomitym zastosowaniem kolorów .
3 2 3