×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Jak ciepłe prądy morskie wpływają na temperaturę powietrza na lądach, będących w zasięgu ich oddziaływania??

Pomóżcie pllli::pilne:::
3

Odpowiedzi

2009-11-02T18:52:54+00:00
Prądy ciepłe – to wody o wyższej temp. od wód otaczających. Tworzą się w obszarze cyrkulacji pasatów strefy okołorównikowej. Wywołują opady, wzrost temp i parowania. Są to np. prąd północnorównikowy, równikowy wsteczny, mozambicki, gwinejski, brazylijski, zatokowy, północnoatlantycki.Wpływ prądów morskich na klimat jest ogromny, są one bowiem o wiele lepszymi transmiterami energii pomiędzy szerokościami geograficznymi niż wiatry, które je tworzą. Prądy morskie wpływają bardzo efektywnie na dotlenienie wód oceanicznych.
5 3 5
2009-11-02T18:53:20+00:00
Ciepłe prady morskie wpływają na podwyższenie temperatury na terenach w poblizu których przepływaja poniewaz wieja tam ciepłe wiatry ..
5 3 5
2009-11-02T18:58:52+00:00
Wpływ prądów morskich na temperaturą powietrza jest szczególnie silny w strefie wybrzeży, co na mapach rozkładu temperatur obrazowane jest przez wygięcie izoterm. Ciepłe prądy morskie ogrzewają powietrze. Dzięki nim nie zamarzają porty położone w wysokich szerokościach geograficznych, jak np. Narvik w Norwegii czy Murmańsk w Rosji - wpływ ciepłego Prądu Norweskiego. Zimne prądy morskie obniżają temperaturę powietrza. Przy wybrzeżach w strefie ich oddziaływania powstaje inwersja termiczna - cieplejsze i lżejsze powietrze znad silnie nagrzanych lądów wznosi się nad chłodniejszym i cięższym powietrzem morskim. W tej sytuacji nie może dojść do kondensacji pary wodnej i na wybrzeżach morskich powstają pustynie, np. Atacama na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej - pod wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego lub Namib na południowo-zachodnim wybrzeżu Afryki - pod wpływem zimnego Prądu Benguelskiego.
6 4 6
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci