Za 3 zeszyty, ołówek i piórnik zapłacono 32 zł. Piórnik był dwukrotnie droższy od zeszytów, a ołówek kosztował o 2 złote mniej niż zeszyt. Ile kosztował zeszyt a ile ołówek i piórnik?

RÓWNANIE Z JEDNA NIEWIADOMĄ.. CZYLI Z JEDNYM X ;d
poozdrawiam.. ;D
Za dobrą odp. dam naj..

2

Odpowiedzi

2010-04-08T15:35:14+02:00
O - ołówek
z - zeszyt
p - piórnik = 32

x+2x+(x-2)=32
4x = 32+2
4x = 34
x = 8,5

zeszyt 8.5 zł
piórnik 15 zł
ołówek 5.5 zł
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T15:38:43+02:00
X= cena 1 zeszytu
2×3x=6x= cena piórnika
x-2= cena ołówka

3x+6x+x-2=32
10x=32+2
10x=34
x=34:10
x=3,40
6x=6×3,40=20,40
x-2=3,40-2=1,40
piórnik kosztował 20,40zł, 1 zeszyt kosztował 3,40zł, ołówek kosztował1,40
spr, 3×3,40+20,40+1,40=10,2+20,40+1,40=32 zł
zeszyt kosztuje 3,40, a ołówek i piórnik razem kosztują1,40+20,40=21,80zł.
4 4 4