Kupiono 12 zeszytów. Zeszyty w linie były po 3,50 zł ,a w kratke po 4,50 zł.Zapłacono 49 zł. Ile kupiono zeszytów w linie, a ile - w kratę? O ile więcej kupiono zeszytów w kratkę niż w linie ?

Zadanie jest z podręccznika Matematyka 2001 kl. 1 gim str.190 zad. 11

Prosze o szybkie rozwiązanie na jutro !!!

2

Odpowiedzi

2010-04-08T16:06:14+02:00
X - zeszyty w linie
y - zeszyty w kratkę

x + y = 12
3.50x + 4.50y = 49

y = 12 - x
3.50x + 4.50(12 - x ) = 49

y= 12 - x
3.50x + 54 - 4.50x = 49

y= 12 - x
-x = -5

y=12 - x
x = 5

y= 12 - 5
x = 5

y= 7
x = 5

Zeszytów w linie było 5 a w kratkę 7. kupiono o 2 zeszyty wiecej w kratke niz w linie
2 5 2
2010-04-08T16:12:21+02:00
Kupino 7 zeszytow w kratkę
i 5 zeszytów w linie

zeszytów w kratkę kupiono o 2 więcej niz w linie

UZASADNIENIE;

4,5 zł *7 = 31,5 zł tyle kosztowaly zeszyty w linie
3,5 zł * 5 = 17,5 zl tyle kosztowały zeszyty w linie

RAZEM ; 31,5 + 17,5 = 49 zł
1 5 1