×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-03T02:52:50+00:00
Proces mumifikacji trwał ok. 70 dni, podczas których usuwano organy wewnętrzne przechowywane potem w kanopach. Kanopy, kanopskie urny, egipskie urny grobowe (używane od czasów Nowego Państwa, XVI w. p.n.e.), służące do przechowywania wnętrzności zmarłych, których zwłoki poddawano procesowi balsamowania. Pokrywy naczyń modelowano na kształt głów pawiana, szakala, sokoła i człowieka - synów Horusa, bóstw opiekujących się zmarłymi.
Nazwa od błędu pierwszych badaczy starożytnego Egiptu, którzy pomylili je z wyobrażeniem bożka Kanoposa, czczonego przez Greków w czasach hellenistycznych w Kanobos (Kanopos) w pobliżu Aleksandrii, rodzaj popielnic etruskich (najczęściej występujących w okolicach Chiusi). Nazwa pochodzi od błędnie wywiedzionych analogii z kanopami egipskimi. Wytwarzano je z brązu lub gliny. W VII i VI w. p.n.e. naczynie miało kształt antropomorficzny
Ciało moczono w specjalnych roztworach, a następnie, po namaszczeniu wonnościami i wypełnieniu wnętrza substancjami żywicznymi, starannie owijano bandażami lnianymi. Często mumię powlekano asfaltem.
Mumie (zaopatrzone w teksty religijne - Księgi umarłych) umieszczano w sarkofagach (w trumnie wykonanej z masy papirusowej i zdobionej). Jakość procesu mumifikacji zależała od pozycji społecznej zmarłego (najdoskonalsza dotyczyła władców). Ubodzy byli chowani bez trumien, bogatym zaś (od czasu Nowego Państwa) złocono twarz, ręce i stopy oraz ozdabiano mumie biżuterią.
23 4 23
2009-11-03T08:27:58+00:00
Zmarły faraon był mumifykowany czyli:
Wyciągano mu mózg przez nos i wszystkie wnętrznościa następnio wlewali mu jakieś płyny żeby nie gnił.
Po tym był wkładany do trumny ;D
15 2 15
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci