Odpowiedzi

2010-04-08T17:22:29+02:00
X - cena hurtowa cukru
y - cena hurtowa mąki

x + 25%x = 1,25x - cena detaliczna cukru
y + 20%y = 1,2y - cena detaliczna mąki

200*x + 150*y = 900
200*1,25x + 150*1,2y = 900+210

200x + 150y =900
250x + 180y = 1110

200x = 900 - 150y /:200
250x + 180y = 1110

x = 4,5 - 0,75y
250*(4,5 - 0,75y) + 180y = 1110

x = 4,5 - 0,75y
1125 - 187,5y + 180y = 1110

x = 4,5 - 0,75y
-7,5y = 1110 - 1125

x = 4,5 - 0,75y
-7,5y = -15 /:(-7,5)

x = 4,5 - 0,75y
y = 2

x = 4,5 - 0,75*2
y = 2

x = 4,5 - 1,5
y = 2

x = 3,00zł
y = 2,00zł
SĄ TO CENY HURTOWE, CZYLI PO TYLE KUPIONO CUKIER I MĄKĘ.

OBLICZAM PO ILE ZA 1KG SPRZEDANO CUKIER I MĄKĘ:
x + 25%x = 1,25x - cena detaliczna cukru
y + 20%y = 1,2y - cena detaliczna mąki

1,25x = 1,25 * 3,00 = 3,75zł
1,2y = 1,2 * 2 = 2,40zł

ODP. CUKIER KUPIONO PO 3,00ZŁ A SPRZEDANO PO 3,75ZŁ, NATOMIAST MĄKĘ KUPIONO PO 2,00ZŁ A SPRZEDANO PO 2,40ZŁ.
1 3 1