1.Samochód przejechał ⅖ trasy i pozostało mu do przebycia o 80 km więcej niż przejechał.Ile km ma cała trasa?
2.Opakowanie zawierające 0,6 kg słodyczy kosztuje 8,82 zł zaś pudełko zawierające 0,75 kg takich samych słodyczy-9,58.Ile zaoszczędzimy kupując 3kg słodyczy w większych opakowaniach zamiast w mniejszych?
3.Gmina zbudowała dojazd do szosy długości 1½km w ciągu czterech tygodni.W pierwszym tygodniu zbudowano ⅜km, w drugim zbudowano o 25m drogi więcej niż w pierwszym tygodniu, w trzecim-tyle, ile w pierwszym a resztę drogi zbudowano w 4 tygodniu.Ile metrów drogi zbudowano w czwartym tygodniu?
4.Paweł miał 200 znaczków.Czwartą część zbioru podarował Tomkowi, a trzy dziesiąte pozostałych znaczków dał Marcinowi.Ile znaczków mu zostało?

2

Odpowiedzi

2009-11-03T13:41:10+01:00
X=²/₅ +80 +²/₅
¹/₅x=80
x= 400


0,6 kg słodyczy kosztuje 8,82 zł - op
0,75 kg takich samych słodyczy-9,58.-pud

5*8.82= 55
4*9,58=38,32
55-38,32= 11,68
1 4 1
2009-11-03T15:48:07+01:00
2 zadanie.

tańsze : 0,6 - 8,82

0,6 kg - 8,82
1 kg - x

0,6x = 1 * 8,82 / : 0,6
x = 14,7 zł/kg

14,7 * 3kg. = 44,1 zł.

droższe : 0,75 - 9,58zł.

0,75kg - 9,58
1 kg - x

0,75x = 1 * 9,58 / : 0,75
x = 12,78 zł./kg

12,78 * 3 = 38,34 zł.

44,1 zł - 38,34 zł = 5,76 zł. <--- tyle zaoszczedzimy.
1 5 1