Zad.1.
Tapetę można kupić w trzech sklepach.W pierwszym sklepie jedna rolka kosztuje 19 zł. W drugim cena rolki wynosi 20 zł. ale przy zakupie powyżej 15 rolek dostaje się się 10%bonifikaty.W trzecim sklepie jedna rolka też kosztuje 20 zł, ale przy zakupie 6 rolek dostaje się jedna rolkę za darmo.W którym sklepie warto kupić tapetę??
zad.2.
Tata policzył, że na pomalowanie wszystkich sufitów i ścian w pokoju dziewcząt potrzeba będzie około 58 litrów farby. Farbę można kupić w różnych opakowaniach.
1 litr-7,20zł
3 l.-18 zł
5 l.-29 zł
10 l.-53zl
20l.-90zł
W jakich opakowaniach należy kupić farbę, aby jej koszt był jak najmniejszy???


Potrzebuje tego na jutro!!!!Proszę o obliczenia:)

2

Odpowiedzi

2010-04-08T19:25:25+02:00
Zad1
za 15 rolek w 1 sklepie zapłacisz 285
za 15 rolek w 2 sklepie zapłacisz 270
a w 3 zapłacisz 260
najlepiej w 3 sklepie
zad2
musisz 58 podzielić na tyle ile jest itrów farby w puszce i w przybliżeniu pomnożyć to razy koszt
58 puszek * 7,20zł=417 zl
20 puszek * 18zł=360zł
12 puszek * 29zł=348zł
6 puszek * 53zł = 318zł
3 puszki * 90 zł= 270zł
Najtaniej wyjdzie kupując puszki 20l
4 4 4
2010-04-08T19:26:11+02:00
1. zakładasz ze chcesz kupic 15 rolek
1 sklep: 15×19 zł = 285zł
2 sklep: 15× 20 zł=300zł-10%= 27
3 sklep: 6×20=120zł
7 gratis
6×20=120zł
14 gratis
1×20=20zł
razem: 260zł
wybieramy sklep numer 2

2. 58×7,20=417,6zł
20 szt×18zł=360zł
12 szt×29 zł=348zł
6 szt×53zł=318zł
3szt× 90 zł=270zł

Powinien wybrac ostatnia mozliwosc.
3 3 3