1.W aptece realizujesz receptę babci .Antybiotyk kosztował 42 zł , syrop 16 zł
a tabletki 6,80.Sprzedawczyni obniżyła cenę antybiotyku o 1/10 oraz syropu o 1/20 .Ile zapłacisz za lekarstwa ?

2.Czteroosobowa rodzina postanowiła wyjechać na wakacje .Cena biletu jednej osoby kosztuje 1800 zł.Trzyletni syn zapłaci 2/5 ceny a córka 3/4 ceny biletu
W biurze podróży rodzina wpłaciła 2000 zł zaliczki ile musi dopłacić rodzina aby odebrać bilety ?

3

Odpowiedzi

2010-04-08T19:54:15+02:00
1. 42* 0,1 =4,2 42-4,2=37,8 zł
16* 0,05 = 0,8 16-0,8=15,2 zł
37,8+15,2+6,8=59,8

Odp.: Za lekarstwa zapłacisz 59,8 zł.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T20:03:28+02:00
1)
pierwotna cena antybiotyku - 42zł
- || - syropu - 16zł
cena tabletek - 6,80zł

0,1 * 42 = 4,2
42 - 4,2 = 37,8 -> cena antybiotyku po obnizce

1/20 * 16/1 = 4/5zł = 0,8zł
16 - 0,8 = 15,2 zł -> cena syropu po obnizce

37,8 + 15,2 + 6,8 = 59,8
Odp.: Za lekarstwa zapłacisz 59,8zł.
--------------------------------------------------------------------------------
2)
Cena normalnego biletu - 1800zł

0,4 * 1800 = 720 zł -> cena biletu chlopca
3/4 * 1800 = 5400/4 = 1350 -> cena biletu dziewczynki

2*1800 + 1350 + 720 = 5670 -> cena calego wyjazdu
5670 - 2000 = 3670

Odp.: Rodzice muszą jeszcze dopłacić 3670 zł

( znaki * oznaczaja mnozenie a / kreske ulamkowa)
Mam nadzieje ze dobrze;))
6 3 6
2010-04-08T20:19:22+02:00
42:10%=4.2 42-4.2=37.8 16:20%=3.2 16-3.2=12.8 6.80 37.8+12.8+6.80=57.4





1800+1800=3600 2 5 =4 10 1800:10=180 180x4=720

1800:4 =450 450x3=1350 3600+720+1350=5670
1 5 1