Dodaj obliczenia i odpowiedź :
a)Tomek przed miesiącem kupił komputer ,za który zapłacił 2500 zł.Obecnie ten sam komputer kosztuje 2200 zł. Ile procent taniej zapłaciłby obecnie za ten sam zakup.


b)rybacy podczas jednego połowu złowili 5 ton ryb. 45 % połowu stanowi dorsz, 12 % łosoś , 25% makrela , a pozostała część to ryby innych gatunków. Określ, ile kilogramów poszczególnych gatunków ryb złowili rybacy

c) Marta kupiła buty po obniżce o 20 % za 130 zł. Ile buty te kosztowały przed obniżką?

3

Odpowiedzi

2010-04-08T20:53:04+02:00
2500-1oo%
2200-x%
25oox=220000 |;2500
x=88
100-88=12%
Zapłaciłby o 12 % mniej ;)
b)5 ton = 5000 kg
0,45*5000=2250kg
0,12*5000=600kg
0,25*5000=1250kg
0,18*5000=900kg
c)x-1oo %
130-80%
80 x=13000 |;80
x= 162,5
przed obnizka buty kosztowały 162.5 zł
2010-04-08T20:53:23+02:00
A)
dane:
2500zł - poprzednia cena
2200zł - obecna cena


2500 - 100%
2200 - x

x= 2200 * 100%/2500= 22*4/1=88%
100 % - 88 % = 12%


Odp.Cena zmalała o 12%.


b)
dane:
5t- wszystkie ryby
45%- dorsz
12% - łosoś
25% - makrela
18% - inne ryby

45% * 5 = 0.45 * 5 = 2,25 t - dorsz
12% * 5 = 0,12 * 5 = 0,6 t - łosoś
25% * 5 = 0,25 * 5 = 1,25 t - makrela
18% * 5 = 0,18 * 5 = 0,9 t - inne ryby

c)
dane:
130 zł - cena po obniżce
30% - obniżka

130zł * 30% =0,3 * 130 = 39 zł
130 zł + 39 zł = 169 zł

Odp. Buty przed obniżką kosztowały 169 zł.
2010-04-08T21:14:36+02:00
C)
20%*130=3,90 <po odjeciu zer>

130+3,90=133,90zl


odp.przed obnizką kosztowały 133,90zl

a)2500-2200=300
2500dzielone300=8,3333 <w zaokragleniu 8,5>


odp,za tamten zakup zapłacił około 8,5% naniej dokładnie 8,3%

b}
5ton=5000kg
dorsz-2250kg
losos-600kg
makrela-1250kg
inne gatunki-900kg
45%*5000=2250 <po odjeciu zer>
12%*5000=600 <po odjęciu zer>
25%*5000=-1250
2250+600+1250=4100
5000-4100=900




mam nadzieje że pomoglam;)