Przygotuję referat dotyczący benzyny:
1.Co to jest benzyna?
2.Opisz sposób przerobu ropy naftowej?
3.Co to jest liczba atomowa?
4.Co oznacza liczba na benzynie 95,98?
5.Dlaczego do benzyny dodawano związków ołowiu?
6.Dlaczego obecnie stosuję się benzynę bezołowiową?
7.Gdzie występuje ropa naftowa i ile kosztuje jedna baryłka?
8.Literatura?

Bardzo proszę o rozwiązanie tego zadania.Potrzebne mi na jutro,a nie potrafię go zrobić. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. PROSZĘ...

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-08T23:14:46+02:00
1.Benzyna – jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy. Stosowana także jako rozpuszczalnik.
Z chemicznego punktu widzenia, głównymi składnikami benzyn są węglowodory alifatyczne o liczbie atomów węgla od 5 do 12. Występują również śladowe ilości węglowodorów nienasyconych, oraz aromatycznych.

Benzyna dostarcza energii silnikowi poprzez spalanie się, czyli reakcję chemiczną z tlenem pochodzącym z atmosfery. Ze względu na to, że benzyna jest w silnikach spalana w bardzo krótkich cyklach, proces ten musi przebiegać maksymalnie szybko i równomiernie w całej objętości cylindrów silnika. Osiąga się to poprzez mieszanie benzyny z powietrzem przed wstrzyknięciem jej do cylindrów, tworząc tzw. mieszaninę paliwowo-powietrzną, czyli zawiesinę (mgłę) bardzo drobnych kropelek benzyny w powietrzu. Bardzo istotny wpływ na przebieg tego spalania ma też skład chemiczny benzyny. Zdolność do dobrego spalania benzyny w warunkach panujących w silnikach określa się za pomocą liczby oktanowej.
Benzynę produkuje się w wyniku rektyfikacji ropy naftowej. Jej skład jest zależny od wyjściowego składu ropy i warunków rektyfikacji.
3.Liczba atomowa ( Z ) (liczba porządkowa) określa, ile protonów znajduje się w jądrze danego atomu. Jest także równa liczbie elektronów niezjonizowanego atomu. Pojawia się ona w symbolicznym zapisie jądra izotopu
4.95,98 to liczby oktanów w benzynie
5.Substancja ta, dodana do benzyny, poprawia możliwości energetycznego jej wykorzystania w silnikach spalinowych.http://www.rakstop.engo.pl/www/nauk-met3.html
6.Ponieważ benzyna bezołowiowa czyli 95 PB zawiera mniej oktanów i np. dla skutera 98 (więcej oktanów) jest szkodliwa bo jest za "sucha" i można zatrzeć silnik.
1 1 1