PROSZE !!! CHOCIAŻ TROSZKĘ ;))

1. W 2006 roku sprzedano w Polsce 253 samochody marki Jaguar, a w 2007 roku sprzedano o okolo 8,3 % mniej Jaguarow niz w roku 2006. Ile Jaguarow sprzedano w Polsce w roku 2007?

2. Ktora obniżka jest wieksza: najpierw o 20%, a potem o 25% czy od razu o 45%?
---(mi sie wydaje że ta pierwsza opcja :p)--- ;))

3. Za 2kg cukierkow czekoladowych zaplacono o 25% wiecej niz za 3kg cukierkow o smaku owocowym. Jeden kg. cukierkow owocowych kosztuje 10,40zł. Ile kosztuje 1kg cukierkow czekoladowych?

2

Odpowiedzi

2009-11-03T15:49:29+01:00
2007 r. : 253- 8,3% z 253 = 253- ~{przyblizenie} 21 = 232 jaguary

zad. 2 podstaw sobie załóżmy 100. 20 % ze 100= 20
100-20= 80
i teraz masz z 80 obnizke 25%= 25% z 80= 20
80-20= 60 ;d
druga opcja: 45% ze 100= 45
100-45= 55
korzystniejsza jest obniżka od razu o 45% :)

Zad.3
2x= 125% z 3 x 10,40
2x= 125% x 31,20
2x= 39
x= 18,5 zł

Odp. 1 kg cukierków czekoladówych kosztuje 18,5 zł :)
1 5 1
2009-11-03T15:51:47+01:00
1.x=253-(253x8,3%)
x=253-21
x=232
W 2007 sprzedano 232 Jaguary

2.Dla przykładu:
Buty kosztowały 100 zł. Najpierw obniżono o 20 % a potem o 25%.
100-100%
x-20%

x=100x20 100
x=20
100-20=80 zł <----------Pierwsza cena butów

80 zł-100%
x-25%
x=20

80-20=60 zł

100zł-100%
x- 45%
x=45

100-45=55zł
Korzystniejsza jest obniżka nr 2 :]
3.