Odpowiedzi

2009-11-03T15:55:52+01:00
Terminem tym określa się kulturę, która wykształciła się po podbojach Aleksandra Wielkiego. Była ona efektem osiedlania się Greków w nowych ośrodkach, do których przynosili własne tradycje i osiągnięcia, konfrontowane ze zdobyczami starych cywilizacji Bliskiego Wschodu. W wyniku rozpadu państwa Aleksandra powstawały wielkie monarchie i nowe społeczności. Wytworzył się nowy język grecki. Nowa kultura miała charakter elitarny i obejmowała przede wszystkim miasta i wyższe warstwy społeczne nowych państw. Ludność wiejska pozostawała poza jej zasięgiem, często odnosząc się do niej wrogo.
1 1 1
2009-11-03T16:31:36+01:00
Aby móc opisać kulturę Hellenistyczną, myślę że należy zacząć od opisu człowieka za przyczyną którego doszło do jej powstania . Mam na myśli Aleksandra Macedońskiego syna Króla Macedonii Filipa II. Aleksander mając zaledwie 20 lat objął po swym zamordowanym ojcu koronę Macedonii, było to w 336 r p.n.e.
Ku zdumieniu wszystkich, okazało się, że młody Aleksander był wielkim wodzem i bojownikiem.
- Stłumił powstanie Greków ( zniszczył Teby)
- Odniósł zwycięstwo nad Persami ( było to nad rzeką Graniks w 334r p.n.e)
- Zwyciężył pod Issos (w 333r p.n.e.) i Gałganelą (w 331r p.n.e.)
Podbił Fenicje, Tyr, Gazę, Egipt, Persje, doszedł aż do Indusu.
Spektakularne podboje Aleksandra Macedońskiego – zwanego Aleksandrem Wielkim, uczyniły Greków panami Bliskiego Wschodu, Azji Mniejszej, Iraku, Egiptu.
Łupy wojenne a zwłaszcza splądrowane skarbce Dariusza Króla Perskiego zakończyły problemy finansowe, jakie trapiły Aleksandra od śmierci ojca. Teraz jako Król Królów i pan Azji, rządząc imperium z Babilonu, Aleksander zaczął nosić szaty perskie i kazał sobie oddawać boską cześć. Można by posądzić go o megalomanie, ale być może Aleksander stosował tę politykę świadomie jako najlepszy sposób rządzenia wielki kosmopolitycznym imperium.
Zorganizował wielką ceremonię zaślubin wschodu z zachodem, w czasie której 9000 Macedończyków wzięło za żony Azjatki. Zrobił to by w wysiłkach utrzymania w całości imperium brały wszystkie ludy.
Życie Aleksandra Wielkiego, przerwane zostało w czerwcu 323r.p.n.e. nagłą niespodziewaną śmiercią miał zaledwie 33 lata.
Chociaż po śmierci Aleksandra rozpadło się jego imperium, to on i jego podboje wpłynęły na powstanie kultury hellenistycznej, która trwała aż do zdobycia Egiptu przez Rzymian w30r p.n.e.
Kultura hellenistyczna łączy w sobie grecką kulturę heleńską i wschodnią orientalną . Można by rzec, że był to zlepek wzajemnie przenikających się wierzeń, tradycji i kultury. W owych czasach na skutek wymieszania się kultur i religii powstał podatny grunt do rozwoju: nauki, sztuki, filozofii, piśmiennictwa, architektury.