Odpowiedzi

2010-04-09T16:23:39+02:00
I was in Władysławowo on July. I was there with my friends.We usually swum in the sea and bronzed on the beach. We always ate a pizza for dinner. We sometimes play card on the evenings. It was great time, and I hope will go to Władysławowo for next holiday, with the same friends !

(nie wiedziałam, jakie ma być na długość...)

Tłumaczenie:

Byłem w lipcu we Władysławowie. Byłem tam z moimi przyjaciółmi. My zazwyczaj pływaliśmy w morzu i opalaliśmy się na plaży. Zawsze jedliśmy pizzę na obiad. Czasami graliśmy w karty wieczorami. Świetnie się bawiliśmy i mam nadzieję, że pojadę do Władysławowa w następne wakacje, z tymi samymi przyjaciółmi.
7 4 7
2010-04-09T16:34:13+02:00
I liked my last holidays. I didn't stay at home. I was on a camp in Zakopane. The weather was very nice. It was sunny and hot. I have very pretty quide-house and delicious eat. I was happy. We sang, played and walking. There was beauty. I learnt play chess. I called to my mum every day and I told her wat we did. We were in cinema and swimming pool, there was great. On a camp I met very good friends. They are patient and nice. Kuba was my best friend. I call to him every week. I was very sad when I must came back to home and left my friends. When I saw my mother and father I was relly happy!
4 3 4