1.Gdy pani Małgosia była na litwie , 1 lit(lit to waluta litewska) kosztował 1,17 zł, a litr gazu do samochodu : w Polsce -1,69zł, a na Litwie-1,34lita. Gdzie gaz był tańszy? Ile złotych można było zyskać, kupując 100litrów tańszego gazu ?

2.Jakie jest pole prostokąta, którego jeden z boków jest równy 6cm, a jego przekątna jest o 2cm dłuższa od drugiego boku?

3

Odpowiedzi

2010-04-09T18:04:59+02:00
1.
1lit - 1,17 zł
1,34 - x

x= 1,34*1,17= 1,5678 zł

Czyli gaz był tanszy na litwie

1,69- 1,5678 = 0,1222

0,1222 * 100l = 122,2 zł = 122zł 20 gr

2. a=6cm
b- drugi bok
b+2 - przekątna

a²+b²=(b+2)²
6²+b²=b²+4b+4
36-4=b²-b²+4b
32= 4b
b= 8cm

P= a*b
P= 6cm * 8 cm
P= 48cm²
2010-04-09T18:17:13+02:00
1)
1lit = 1,17 zł
1,34 lita = x
x= (1,34 lita * 1,17zł)/1lit = 1,5678 zł = 1,57zł

Polska = 1l = 1,69zł
Litwa = 1l = 1,34lita = 1,57zł

Polska: 100l *1,69 zł = 169zł
Litwa: 100l*1,57zł = 157 zł

Odp. Tańszy gaz był na Litwie. Kupując go 100 litrów oszczędzimy 12zł
2010-04-09T18:23:57+02:00
1.
1 lit - 1,17 zł
1l - 1,69zł
1l - 1,36 lit

1 lit - 1,17zł
1,34 lit - x zł

x=1,34×1,17
x=1,5678≈1,57zł

1,36 lit - 1,57zł

1,69×100=169zł
1,59×100=157zł

169-157=12

Odp.: Gaz był tańszy na Litwie, na 100l gazu można było zaoszczędzić 12 zł.

2. pierwszy bok a=6cm
drugi bok x
przekątna x+2
Liczymy z Pitagorasa:
a² + x² = (x+2)²
6² + x² = x² + 4x + 4
32 = 4x /:4
x=8cm
P= a×x = 6×8 = 48cm²
Odp.: Pole tego prostokąta wynosi 48cm²