1. Zmieszano 3 litry wody mineralnej oraz 2 litry soku pomarańczowego. Otrzymano napój, którego 1 litr kosztował 5,4 zł. Ile złotych kosztował 1 litr wody, a ile 1 litr soku, jeśli 1 l soku był o 2 zł droższy od jednego litra wody mineralnej?

2. W ubiegłym roku na skwerze rosło 4 razy więcej krzaków róż czerwonych niż białych. Podczas zimy zmarzło po 6 krzaków każdego rodzaju i teraz krzaków róż białych jest o 36 mniej niż czerwonych. Ile razy więcej jest teraz krzaków róż czerwonych niż białych?

3.Ewa kupiła bułki po 30 gr i rogale po 50 gr, łącznie 10 sztuk. Gdyby kupiła tyle rogali, ile kupiła bułek oraz tyle bułek, ile kupiła rogali, to zapłaciłaby o 1,2 więcej.

1

Odpowiedzi

2010-04-09T20:22:16+02:00
X- cena 1 litra wody
x + 2 - cena 1 litra soku
3x + 2(x+2) = 5,4
3x+2x+4=5,4
3x + 2x = 5,4 - 4
5x= 1,4 | : 5
x= 0,28 - cena 1 litra wody
x+2 = 0,28 + 2 = 2, 28 - cena 1 litra soku :)
2 3 2