1)
Na pomalowanie powiechni 2 m/2 zużywa sią 0,5 litra farby. Jaką powierzchnię można, mając 3 litry farby?
2)
Z 0,5 kg mielonego mięsa zrobiono 12 klopsików. Ile kilogramów mięsa zużyje się na 30 klopsików?
3)
8 cm belki stalowej waży 3 kg. Ile waży belka, której długość jest równa 108 cm?
4)
100 g jogurtu zawiera 3,8 kg białka. Ile białka jest w 360 g jogurtu?
5)
Spróbuj obliczyć y/x+y, wiedząc, że x/x+y=3/ pierwiastek drugego stopnia ze 16.

3

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-09T20:29:06+02:00
Proporcjonalność:
1.0,5l-2m²
3l - x

x=2*3/0,5
x=12 m²

2.0,5kg-12
x -30

x=0.5*30/12
x=1,25 kg

3.8cm-3kg
108cm-x

x=108*3/8
x=40,5 kg

4.100-3,8
360-x
x=360*3,8/100
x=136,8 g

5.nie wiem przykro mi
2010-04-09T20:31:07+02:00
Proporcje:

0,5 litra ----- 2 m2
3 litry ----- x
x= 2 razy 3:0,5= 12 m2

2) 12 klopsow ---- 0,5 kg
30 klopsow ---- x

x= 30 razy 0,5: 12= 1,25 kg

3) 8cm ---- 3 kg
108 cm --- x
x= 3 razy 108: 8= 40,5 kg

4) 100 g ----- 3,8 g bialka
360 g ------ x

x= 3,8 razy 360:100= 13,68 g bialka

5) x: (x+y)=3√16=12
x=12(x+y)
x=12x+12y
-11x=12y
x=-12/11 y
y: (x+y)= y: (-12/11 y +y)= y: (-y/11)= y razy (-11/y)=-11
2010-04-09T20:42:30+02:00
Zad 1
3:0,5=6
6*2=12m² <- tyle można pomalować

Zad 2
30:12=2,5
2,5*0,5=1,25kg <- tyle potrzeba mięsa

Zad 3
108:8=13,5
13,5*3=40,5kg <- tyle wazy belka

Zad 4
360:100=3,6
3,6*3,8=13,68g <- tyle jest białka

Zad 5
x: (x+y)=3/√16=3/4
x=3/4(x+y)
x=3/4x+3/4y
-1/4x=3/4y
x=3/4y/-1/4=3y/1=3y
y: (x+y)= y: (3y +y)= y: (4y)= 1/4
^^ nie jestem pewna na 100%


Jak coś to pisz na pw. :)