Odpowiedzi

2010-04-10T17:43:11+02:00
Obrazki z wystawy, najpopularniejszy utwór Modesta Musorgskiego, to cykl 10 miniatur fortepianowych z 1874 roku. Popularność zyskała zwłaszcza wersja orkiestrowa dzieła, zinstrumentowana przez Maurycego Ravela. Ciekawą, rockową przeróbkę miniatur, nagrała progresywna grupa Emerson, Lake and Palmer (album Pictures at Exibition). Znana jest też wersja nagrana przez japońskiego artystę Isao Tomita, specjalizującego się w elektronicznych wersjach dzieł muzyki poważnej.
Dzieło zostało zainspirowane wystawą akwarel i rysunków Wiktora Hartmanna, zorganizowaną latem 1874 roku, w niedługim czasie po jego śmierci. Musorgski, który był zaprzyjaźniony z malarzem, mocno przeżył jego niespodziewane odejście. Emocje te widoczne w łączącej miniatury Promenadzie, ilustrującej przechodzenie kompozytora od jednego obrazu do drugiego, jego zadumę, żal z powodu straty przyjaciela, ale też ukazują jego sytuację jako zwiedzającego wystawę: niezdecydowanie, w którą stronę się zwrócić, przed którym obrazem zatrzymać się na dłużej, czy w następnej kolejności.
Szczególnie 10 obrazów Hartmanna zrobiło wrażenie na Musorgskim; każdemu z nich poświęcił jedną miniaturę, nadając utworom te same tytuły, jakimi oznaczone były ich malarskie pierwowzory.