Pewna firma kupiła 20 kg rodzynek po 6,70 zł za kilogram, 12 kg migdałów po 40 zł
za kilogram i 14 kg orzechów laskowych po 23,50 zł za kilogram. Bakalie
wymieszano i zapakowano w 200 gramowe woreczki. Jaka powinna być cena jednego
woreczka mieszanki, aby na każdym firma zarobiła złotówkę?

3

Odpowiedzi

2010-04-10T14:55:39+02:00
20*6,70=134zł-rodzynki
12*40=480zł-migdały
14*23,50=329zł-orzechy
134zł+480zł+329zł=952zł-koszt wszystkich bakalii
20+12+14=46kg-waga wszystkich bakalii
200g=0,2kg-jeden woreczek
46:0,2=230 - ilość woreczków
952zł:230≈4,14zł-cena woreczka bez zysku dla firmy
4,14zł+1zł=5,14zl-cena z zyskiem dla firmy

Odp.:powinny być sprzedawane po 5,14 zl jedna.
Mam nadzieję że pomogłam ;D
i liczę na naj;D
1 5 1
2010-04-10T14:56:37+02:00
Rodzynki ---> 20 * 6.70zł = 134 zł
migdały ---> 12* 40zł = 480 zł
orzechy laskowe ---> 14 * 23.50zł = 329 zł

Bakalie - 20 kg + 12 kg + 14 kg =46 kg
woreczek - 46 kg / 0,2 = 9.2
9.2 +1 = 10.2

Odp. Cena powinna wynosić 10 zł i 2 gr.
1 1 1
2010-04-10T15:01:05+02:00
Cena bakalii = 6,70zł * 20kg + 12kg * 40zł + 14kg * 23,50zł = 943zł
ilość kilogramów = 20kg + 12kg + 14 = 46kg
cena bakalii za kilogram = 943zł / 46kg = 20,50zł
1kg =1 0 000g
10 000g / 200g = 50
cena za 200 gram = 20,50zł / 50 =0, 41zł
plus złotówka = 1,41zł
2 3 2