Przeczytaj opowiadanie Lekarstwo dla złośnicy ks. J. Twardowskiego i uzasadnij jego tytuł.
Lekarstwo dla złośnicy


,,Złośnico, ulecz samą siebie! Zaraz opowiem, jak pewna straszna złośnica sama siebie wyleczyła ze złości.

Ktoś jej doradził, żeby spojrzała do lusterka, ile razy wybuchnie gniewem. Pewnego dnia wpadła w okropną złość, bo nie stało się tak, jak chciała.

- Przejrzyj się w lusterku – powiedziano jej. Spojrzała do lusterka i zobaczyła:

Brwi jak wrona rozzłoszczona, nos się kręcił w inną stronę. Patrzy: co to za poczwara, czy to ja, czy małpa stara? Przestała się złościć, kiedy zobaczyła, że złość piękności szkodzi. Jaki brzydki ten, kto się złości. Zapamiętaj sobie jeszcze taki wiersz:

Mówi potwór do potwora: gdy się złościsz, mój potworze, spojrzyj w lustro – to pomoże. Tylko tak się, mój potworze, całkiem zmienić potwór może ”.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-10T15:25:36+02:00
Utwór ks. Jana Twarowskiego nosi tytuł "Lekarstwo dla złośnicy" ponieważ owa złośnica odnalazła lekarstwo na swa złość. Ktoś poradził jej by spojrzała w lustro gdy jest zła, kiedy zobaczyła swe odbicie spostrzegła ze wygląda jak nie ona, jest po prostu brzydka przez swoja złość. Odnalazła sposób by już nie wpadać w z byle powodu w rozdrażnienie, kiedy jednak tak jest, przypomina sobie swoje odbicie i próbuje się uspokoić, by wyglądać normalnie, ładnie. Lusterko stało się jej lekarstwem.
36 4 36