×

Darmowa pomoc w zadaniu domowym

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zapytaj o zadanie domowe
  • uzyskaj wytłumaczenie
  • znajdź podobne pytania

Odpowiedzi

2009-11-03T16:31:06+00:00
Marcin Borowicz i Andrzej Radek to główni bohaterowie książki Stefana żeromskiego pt. "Syzyfowe Prace". Obaj chłopcy uczęszczali do szkoły w Klerykowie, lecz do różnych klas. Marcin pochodził z bogatej rodziny, jego życie od samego początku było "usłane różami". Andrzej w przeciwieństwie do młodego Borowicza był synem fornala. Jego rodzina była bardzo biedna, w domu brakowało podstawowych zasad higieny, a nawet godności ludzkiej.
Marcinek był tęgim i muskularnym chłopcem. Miał ciemne, krótkie włosy, czarne oczy, które ukrywały się pod ciemnymi brwiami. Najczęściej nosił odświętny strój. Natomiast drugi chłopiec nosił uczniowski mundurek, buty na wysokich obcasach i drelichowe spodnie. Zdawał on sobie sprawę, że swym nędznym ubiorem znacznie odbiega od rówieśników.
Rodzice Borowicza opłacali synowi szkołę i wyrósł on na wrażliwego i uczciwego młodzieńca. Był jednak naiwny i łatwowierny. Dowodem na to było to, że poddał się metodą rusyfikacji, zaufał nauczycielom. Radek miał znacznie gorzej, gdyż musiał sobie sam zaeobić na szkołę, udzielająć korepetycji. Dzięki temu był pracowitym i samodzielnym człowiekiem.
Chłopcy na początku się w ogóle nie znali. Poznali się dopiero, kiedy Andrzej został wyrzucony z gimnazjum, za pobicie kolegi. Wtedy Marcin wstawił się za niego u dyrektora i dzięki niemu Radek mógł wócić dp szkoły. Borowicz udowodnił, że ma wielkie serce i może pomóc.
Uważam, że ci dwaj chłopcy są pozytywnymi postaciami, od których można się wiele nauczyć. W tej książce sprawdziło się jedo bardzo ważne przysłowie: "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".
6 3 6
Mózg
  • Mózg
  • Pomocnik
Nadal nie jesteś pewny odpowiedzi?
Dowiedz się więcej dzięki Zadane!
Masz problem z zadaniem domowym?
Dostań darmową pomoc!
  • 80% pytań otrzymuje odpowiedź w ciągu 10 minut
  • Nie tylko podajemy wynik, ale również tłumaczymy
  • Nad jakością odpowiedzi czuwają nasi eksperci